Przejdź do treści

Ożywiony portret Elizy Orzeszkowej – warsztaty rodzinne

Czarno-biała fotografia przedstawia Elizę Orzeszkową siedzącą przy stole.

Zapraszamy na warsztaty rodzinne z tworzenia kwietnych portretów Elizy Orzeszkowej.

3 września (sobota), godz. 12:00
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20, Warszawa

O rety zielarskie porterty!

Architekt Gaudi powiedział kiedyś, że „nic nie jest sztuką, jeśli nie pochodzi z natury”. I trudno się z nim nie zgodzić, zwłaszcza teraz, gdy tak bardzo potrzebny jest nam powrót do natury i tego co naturalne. Dlaczego więc nie stworzyć wyjątkowych portretów, do robienia których posłużą nam otaczające nas rośliny? Zaangażujemy nasze zmysły – będziemy dotykać, wąchać, patrzeć i widzieć. Pobudzimy naszą wyobraźnię czerpiąc natchnienie z otaczającej nas przyrody – pełnej kształtów, barw i faktur. Pełnej sztuki samej w sobie. Stworzymy portrety ukwiecone, nieco szalone. Będziemy jak Eliza Orzeszkowa, która odnalazła tak wiele inspiracji i botanicznej pasji, podczas swoich wiejskich wakacji.

Do wspólnej twórczej zabawy zapraszamy dzieci w wieku 7+. Naturalna dziecięca ciekawość oraz naturalne otoczenie zaprowadzą nas do zielonej i kreatywnej przestrzeni.

Hurra, niech żyje natura!

Prowadzenie: Aneta Karasińska – absolwentka Wydziału Pedagogicznego UW (specjalizacja Animacja społeczno-kulturalna) i Podyplomowych Studiów Menedżerów Kultury na SGH. Wieloletni praktyk pracy z dziećmi, właścicielka nieistniejącej już Klawej Planety. Prowadziła masę warsztatów, animacji, imprez i zabaw (nie tylko) muzycznych dla dzieci, czasem i dorosłych. Prywatnie fanka Gaudiego i Barcelony, krawcowa-amatorka i ekopropagatorka. Rymy też lubi.

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy:
warsztatyrodzinne@muzeumliteratury.pl
Mail prosimy zatytułować: ORZESZKOWA


Spacer w ramach programu wydarzeń „Zielnik Miejski. Wokół albumów florystycznych Elizy Orzeszkowej” organizowanego przez Muzeum Literatury oraz Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Pełen program TUTAJ

Albumy florystyczne Elizy Orzeszkowej ze zbiorów Muzeum Literatury będą prezentowane na wystawie „7×70. Materie literatury” – WIĘCEJ

Chabry, maki, wrotycz, krwawnik i dziki szczaw zachowane na kartach niezwykłych albumów florystycznych – wszyscy dobrze znamy plastyczne opisy przyrody Elizy Orzeszkowej, jednak nie jest powszechnie znany fakt, że pisarka miłość do natury wyrażała nie tylko piórem. Wyrazem etnobotanicznej pasji Orzeszkowej były albumy kwiatowe i zielniki. Pisarka spędzała godziny na zbieraniu, suszeniu i opisywaniu roślin, które następnie układała w finezyjne kompozycje. Przyjaźniła się z wiejskimi zielarkami, interesowała botaniką ludową i etnofarmacją. Wierzyła w potrzebę harmonijnego współistnienia człowieka i natury. Więcej o albumach florystycznych Elizy Orzeszkowej w filmie poniżej.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram