Przejdź do treści

7×70. Materie literatury. Weekend otwarcia wystawy!

Zdjęcie maszyny do pisania

2, 3, 4 września (piątek, sobota, niedziela) 2022 r. zapraszamy na Weekend otwarcia wystawy „7×70. Materie literatury”.

PROGRAM:  

2 września (piątek) 

godz. 19:00 – OTWARTY WERNISAŻ WYSTAWY  

3 września (sobota) 

godz. 12:00 – WARSZTATY RODZINNE Ożywiony portret Elizy Orzeszkowej (Aneta Karasińska) 

szczegóły: https://tiny.pl/wqzsh 

godz. 13:00 – OPROWADZANIE KURATORSKIE: o wystawie opowiedzą kuratorzy: Anna Lebensztejn, Izabela Zychowicz, Jan Owczarek 

godz. 18:00 – POKAZ FILMU “Szarlatan”, reż. Agnieszka Holland  

szczegóły: https://tiny.pl/wqzsh 

4 września (niedziela)  

godz. 12:00 – WARSZTATY “Zielnik Miejski” (Joanna Klikowicz, Barbara Jędrzejczyk)  

szczegóły: https://tiny.pl/wqzsh 

godz. 13:00 – OPROWADZANIE KURATORSKIE: o wystawie opowiedzą kuratorzy: Anna Lebensztejn, Izabela Zychowicz, Jan Owczarek

Przez trzy dni Weekendu Otwarcia Wystawy będzie można oglądać, zazwyczaj ukryte w muzealnych magazynach, bezcenny rękopis „Grażyny” Adama Mickiewicza oraz wyjątkowe albumy florystyczne autorstwa Elizy Orzeszkowej.

W tych dniach wstęp na wystawę „7×70. Materie literatury” jest bezpłatny.

Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20, Warszawa

Wystawa potrwa do 30 października 2022 roku.  

O WYSTAWIE „7X70. MATERIE LITERATURY”

28 czerwca 1939 roku Jan Parandowski wystosował list do Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Nakreślił w nim wizję muzeum literatury, o którym pisał: „byłoby nowością, przynajmniej nie zdarzyło mi się spotkać nigdzie podobnej instytucji”. Idea stworzenia muzeum literackiego odżyła po wojnie. 1950 roku powołano Muzeum Mickiewicza i Słowackiego, które działalność rozpoczęło w 1952 roku. Jego siedzibą zostały odbudowane kamienice przy Rynku Starego Miasta. 

W 1956 roku instytucja zmieniła nazwę na Muzeum Adama Mickiewicza. Zbiory związane z poetą i epoką romantyzmu do dziś stanowią fundament kolekcji muzeum i jeden z najpoważniejszych materiałów do badań nad epoką. W 1961 roku Muzeum przyjęło zbiory rękopiśmienne i bibliotekę po Julianie Tuwimie otwierając swoją kolekcję na literaturę współczesną. 

W 1971 roku Muzeum Mickiewicza zmieniło nazwę na Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Dziś przechowuje kolekcję rękopisów, pamiątek, fotografii i księgozbiorów po Gałczyńskim, Białoszewskim, Różewiczu, Grochowiaku, Broniewskim, Dąbrowskiej, Białoszewskim, Różewiczu, Gombrowiczu, Baczyńskim, Wańkowiczu, Iwaszkiewiczu i wielu innych. Muzeum gromadzi również dzieła sztuki tworzone przez literatów i związane z tematyką literacką. Posiada największą na świecie kolekcję dzieł Brunona Schulza. 

Jubileusz 70-lecia istnienia Muzeum Literatury zachęca do przyjrzenia się jego kolekcji i zastanowienia nad wielością i różnorodnością utrwalonych w niej śladów literatury i przejawów życia literackiego. Punktem wyjścia dla wystawy jest siedem zagadnień – tytułowych materii literatury: rękopisy, portrety pisarzy (plastyczne i dźwiękowe), zbiory biblioteczne, przedmioty oraz działa sztuki. Ekspozycja „7×70. Materie literatury” ma żywy i zmienny charakter – cześć obiektów pokazywana jest jedynie czasowo. Zestawiamy je z pracami współczesnych twórców wizualnych. 

Wystawa zrealizowana w ramach zadania „Organizacja wystaw z okazji obchodów 70-lecia Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram