Przejdź do treści

Dobre matki czy polityczne lwice? Polskie królowe od XVI do XVIII wieku i ich znaczenie w monarchii elekcyjnej

Obraz olejny. Podwójny portret w owalu, przedstawiający siedzącą parę królewską.

28 września (czwartek) o 18:00 zapraszamy na wykład Dobre matki czy polityczne lwice? Polskie królowe od XVI do XVIII wieku i ich znaczenie w monarchii elekcyjnej, prowadzony przez dr Jarosława Pietrzaka.

Dzieje polskich królowych, choć ogólnie znane i dostarczające wielu anegdot, nie są nadal w pełni zbadane. Czy żony monarchów miały realny wpływ na władzę? Już sama ceremonia koronacyjna przeczyła temu poglądowi. Na wzorzec idealnej królowej małżonki składało się wiele cech, które łatwo odnieść do ogólnej roli społecznej przypisywanej kobiecie doby staropolskiej. Czy zatem królowe małżonki godziły się na przydzielone im miejsce? Zdecydowanie nie. Można nawet dodać, że Bona Sforza, Ludwika Maria Gonzaga czy Maria Kazimiera Sobieska nie były jednymi silnymi osobowościami potrafiącymi zrealizować swoje plany i marzenia polityczne.

Świat polskich królowych, ich polityczna działalność, kontakty z państwami europejskimi (m.in. Cesarstwem, Francją, państwami Italii), w końcu gest fundacyjny oraz pamięć o nich są właśnie przedmiotem tej pasjonującej opowieści.

Jarosław Pietrzak – absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, adiunkt w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Autor rozprawy doktorskiej: Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność (Warszawa 2016). Zainteresowania badawcze skupione wokół historii kobiet, historii podróży XVII-XVIII wieku oraz historii rodu Sobieskich.

___

Wykład będzie piątym spotkaniem w cyklu Rzeczpospolita otwarta. To program wykładów oraz  spotkań  popularnonaukowych dotyczących literatury i kultury staropolskiej, ze szczególnym uwzględnieniem problemu jej otwartości, hybrydyczności i ciągłego dialogu z tradycjami kulturowymi innych krajów europejskich. Wiek XVI i XVII prezentowany będzie w kontekście sarmackości Rzeczypospolitej i kształtowania się tożsamości narodowej w oparciu o historię własnego rodu oraz wiarę w mityczne początki państwa.

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ilustracja: Sebastiano Bombelli, Portret podwójny króla Jana III Sobieskiego z królową Marią Kazimierą, MNW

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram