Wystawa „Rolke. Historie literatury” przedłużona do Nocy Muzeów!

Czarnobiałe zdjęcie: młody mężczyzna w płaszczu rozchyla elegancki płaszcz, widać po bokach dwie butelki opakowane w papier

Szanowni Państwo, miło nam poinformować, iż wystawa „Rolke. Historie literatury” została przedłużona do Nocy Muzeów, a więc do 15 maja 2022 r!

Przed nami kolejne spotkania towarzyszące wystawie, na które będziemy zapraszać Państwa już niebawem. Tymczasem zapraszamy na wystawę do Muzeum Literatury:

• środa, piątek; 11:00-16:00
  • czwartek: 16:00-20:00
  • sobota, niedziela: 11:00-18:00

Rynek Starego Miast 20 w Warszawie

„Rolke. Historie literatury”

Począwszy od lat 50. Tadeusz Rolke, nestor polskiej fotografii reportażowej, pracując wówczas jako fotoreporter dla najważniejszych polskich czasopism, dokumentował życie artystyczne stolicy. Przy tej okazji powstały znakomite fotografie, ukazujące znanych pisarzy i poetów, a także ówczesne środowisko literackie. Pojedyncze zdjęcia pierwotnie publikowane były na łamach tygodnika „Stolica” czy miesięcznika „Polska”. Niektóre fotografie powstały przy okazji dużych wydarzeń literackich, dokumentowały kongresy tłumaczy i krytyków, jubileusze czy spotkania autorskie. Inne są efektem towarzyskich spotkań lub kameralnych sesji, w których główną rolę odgrywali literaci, świadomie pozując Rolkemu.

Kurator Jarosław Borowiec dokonał wyboru kilkudziesięciu fotografii spośród ogromnego archiwum artysty – mówią o świecie, który w znacznej mierze odszedł już do przeszłości. Chociaż jeszcze niedawno był na wyciągnięcie ręki i wydawało się, że trwał będzie zawsze.

Więcej o wystawie – czytaj