Rolke. Historie literatury

W archiwum Tadeusza Rolkego zachowały się wyjątkowe i unikalne fotografie ukazujące nieznane kadry z historii literatury. Zdjęcia te były do tej pory rozporoszone i nie stanowiły wyodrębnionego zbioru. Wystawa fotografii „Rolke. Historie literatury” poświęcona twórcom i środowisku literackiemu prezentuje je po raz pierwszy w tak dużym wyborze.

Począwszy od lat 50. Tadeusz Rolke, nestor polskiej fotografii reportażowej, pracując wówczas jako fotoreporter dla najważniejszych polskich czasopism, dokumentował życie artystyczne stolicy. Przy tej okazji powstały znakomite fotografie, ukazujące znanych pisarzy i poetów, a także ówczesne środowisko literackie. Pojedyncze zdjęcia pierwotnie publikowane były na łamach tygodnika „Stolica” czy miesięcznika „Polska”. Niektóre fotografie powstały przy okazji dużych wydarzeń literackich, dokumentowały kongresy tłumaczy i krytyków, jubileusze czy spotkania autorskie. Inne są efektem towarzyskich spotkań lub kameralnych sesji, w których główną rolę odgrywali literaci, świadomie pozując Rolkemu.

Kurator Jarosław Borowiec dokonał wyboru kilkudziesięciu fotografii spośród ogromnego archiwum artysty – mówią o świecie, który w znacznej mierze odszedł już do przeszłości. Chociaż jeszcze niedawno był na wyciągnięcie ręki i wydawało się, że trwał będzie zawsze.

W Stawisku, w zimowej scenerii, spaceruje z psem Jarosław Iwaszkiewicz. Na wspólnym wieczorze autorskim swoje teksty czytają Jan Brzechwa i Władysław Broniewski. Maria Kuncewiczowa nadal mieszka w Kazimierzu Dolnym. Stanisław Dygat i Stefania Grodzieńska są właśnie w Zakopanem; Julian Przyboś, Melchior Wańkowicz i Witold Wirpsza na wernisażu, a przy stolikach w kawiarni „Czytelnika” wciąż trwają spotkania i rozmowy.

Wystawa potrwa do 14 maja 2022 roku.

Tadeusz Rolke – ur. 1929 r. w Warszawie, jeden z najważniejszych polskich fotografów, prekursor fotografii reportażowej, wciąż czynnie działający w polu fotografii. Współpracował z takimi tytułami jak „Stolica”, „Przekrój”, „Ty i Ja” czy „Gazeta Wyborca”. Fotografował najważniejszych artystów współczesnych i wystawy odbywające się w Galerii Krzywego Koła, Galerii Foksal czy poznańskiej Galerii OdNowa. Dokumentował także życie literackie i portretował ludzi literatury. Przez ponad dziesięć lat, począwszy od 1970 roku, mieszkał i pracował w Niemczech, współpracując z redakcjami „Stern”, „Die Zeit” czy „Der Spiegel”.

Jarosław Borowiec – ur. 1979 r., historyk literatury, redaktor, edytor, doktor nauk humanistycznych. Współorganizator konferencji poświęconych literaturze najnowszej. W latach 2011-2013 kurator festiwalu literackiego towarzyszącego Nagrodzie Kościelskich. Organizator licznych spotkań i wydarzeń literackich. Zajmuje się opracowaniem archiwów literackich (m.in. E. Rosenstein, K. Miłobędzkiej, A. Falkiewicza). Redaktor naczelny poznańskiego Wydawnictwa Wolno.