Przejdź do treści

Wykład „Jak starożytni próbowali racjonalnie tłumaczyć mitologię?”

Grafika barwna. Rzeźby postaci mitologicznych - zakapturzony mężczyzna z brodą, laską i orłem na kolanie oraz centaur.

25 kwietnia (czwartek) o godz. 18:00 zapraszamy na wykład prof. Mikołaja Szymańskiego pt. Jak starożytni próbowali racjonalnie tłumaczyć mitologię? Wykład zorganizowano w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie  „Mitologia” Jana Parandowskiego i inne mitologie.

Niektórych filozofów greckich, jak Ksenofanesa i Platona, uderzała absurdalność i niemoralność opowieści mitologicznych. To przekonanie leży u podstaw późniejszych prób racjonalnego objaśniania mitologii. Euhemer twierdził, że bogowie to wybitni ludzie, którzy zyskali cześć za swoje dokonania. Palajfatos szukał ukrytego sensu w historiach mitycznych, które dosłownie traktowane wydają się niedorzeczne. Anneusz Kornutus i Fulgencjusz – idąc za nauką stoików – interpretują alegorycznie potoczne wyobrażenia na temat bogów, często posługując się osobliwymi etymologiami.

Podczas wykładu liczne przykłady, zaczerpnięte z tych czterech autorów, zostaną  przedstawione i dokładnie przeanalizowane.

Prof. dr hab. Mikołaj Szymański – kierownik Zakładu Literatur i Języków Klasycznych w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naczelny rocznika „Meander” w latach 2005-2020. Do jego zainteresowań naukowych należą filozofia starożytna (stoicy, Lukrecjusz), komedia grecka (Arystofanes), neolatynistyka. Jest autorem i redaktorem wielu książek oraz monografii, m.in. Jean Anouilh, Antygona, Mikołaj Szymański (red.), przeł.: Monika Zabrocka, Jakub Filonik (wstęp), Wydawnictwa UW, Warszawa 2021, Mikołaj Szymański: Ab ovo. Antyk, Biblia etc., Iskry, Warszawa 2004, Mikołaj Szymański: „Dialectica Ciceronis” Adama Burskiego: problemy warsztatu filologicznego renesansowego badacza logiki stoickiej, IFiS PAN, Warszawa 1988.

Sala Audiowizualna Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20.

Wstęp wolny.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram