Przejdź do treści

Weekend zamknięcia wystawy „7×70. Materie literatury”

grafika: w tle karta z albumu florystycznego Elizy Orzeszkowej, kompozycja na niebieskim suknie, w centrum różowy napis "weekend zamknięcia"

Jeszcze tylko do 20 listopada będzie można oglądać wystawę „7×70. Materie literatury” przygotowaną w ramach obchodów 70-lecia istnienia Muzeum Literatury.

WEEKEND ZAMKNIĘCIA WYSTAWY (19-20 listopada)

PROGRAM:

SOBOTA (19 listopada)

13:00 – oprowadzanie kuratorskie

NIEDZIELA (20 listopada)

13:00 – oprowadzanie kuratorskie

Podczas weekendu zamknięcia ponownie pokażemy rękopis „Grażyny” Adama Mickiewicza oraz albumy florystyczne autorstwa Elizy Orzeszkowej, a także Exlibris Eroticis Maksymiliana Goldsteina autorstwa Brunona Schulza.

Na wystawie pojawią się także zielniki wykonane przez uczestników warsztatów „Zielnik miejski” inspirowanych warszawską florą i twórczością Orzeszkowej (autorzy prac: Dorota Chmielewska, Iza Dąbrowska, Weronika Godlewska, Ewa Grodecka, Volha Karapanava, Piotr Kuczek, Anna Paciorek-Giers, Krystyna Składowska, Julia Składowska, Beata Suchecka, Weronika Zawłocka).

W tych dniach wstęp na wystawę „7×70. Materie literatury” będzie bezpłatny.

Zapraszamy:
sobota: 11:00-18:00
niedziela: 11:00-18:00


Jubileusz 70-lecia istnienia Muzeum Literatury zachęca do przyjrzenia się jego kolekcji i zastanowienia nad wielością i różnorodnością utrwalonych w niej śladów literatury i przejawów życia literackiego.

Punktem wyjścia dla wystawy jest siedem zagadnień – tytułowych materii literatury, które składają się na zbiory muzeum. Główne obszary tematyczne rozciągają się od rękopisów przez wizerunki pisarzy (plastyczne i dźwiękowe), po zbiory biblioteczne oraz przedmioty pozostałe po twórcach, a także dzieła sztuki.

Ekspozycja ma żywy i zmienny charakter – część obiektów pokazywana jest jedynie czasowo, po czym zostanie zastąpiona innymi. Zestawiamy je z pracami współczesnych twórców wizualnych (Monika Drożyńska, Wilhelm Sasnal, Elżbieta Szurpicka), które wchodzą w dialog z literackim eksponatami i stwarzają okazję do zastanowienia się w jakich wymiarach można dziś myśleć o literaturze.

WIĘCEJ O WYSTAWIE

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram