Przejdź do treści

Teatralny Leśmian. Spotkanie w 147. rocznicę urodzin poety

portret mężczyzny w średnim wieku z półprofilu.

Zapraszamy 18 stycznia (czwartek) o godz. 18:00 na spotkanie upamiętniające 147. rocznicę urodzin Bolesława Leśmiana.

Bolesław Leśmian jeden z najwybitniejszych polskich poetów kojarzony jest głównie z poezją.
Obszar jego zainteresowań teatralnych jest zdecydowanie mniej znany i zbadany. I temu zagadnieniu poświęcimy urodzinowy wieczór w 147 rocznice urodzin poety.

Leśmian dwukrotnie współpracował z teatrami instytucjonalnymi – w Warszawie i w Łodzi. Reżyserował sztuki teatralne i całe życie tworzył utwory sceniczne. Część z nich zachowała się i została wydana dzięki pracy badawczej Dariusza Pachockiego.

W czasie spotkania urodzinowego porozmawiamy o rękopisach poety, cudem ocalonych z płonącej Warszawy, które w znaczącej części są utworami scenicznymi.
Dariusz Pachocki jako jedyny Polak, miał przyjemność pracować z tym materiałem w bibliotece Hary Ransom Center Uniwersytetu Teksańskiego w Austin.

Jaką drogę przebyły rękopisy z płonącej Warszawy do USA, jak wygląda przygotowanie ich do publikacji – o tym m.in. opowie Dariusz Pachocki, badacz literatury i poezji z KUL.

W tle opowieści o związkach Leśmiana z teatrem, pojawią się wątki z jego życia prywatnego, relacje miłosne i podróżnicze.
Spotkanie poprowadzi aktorka i dziennikarka Beata Jewiarz, autorka spektakli „Sen” i „Natura ludzka” stworzonych na podstawie poezji B. Leśmiana.

__________

dr hab. Dariusz Pachocki, prof. KUL, pracownik katedry Tekstologii i Edytorstwa KUL, autor prac z zakresu krytyki tekstu, krytyki literackiej i literaturoznawstwa. Przygotował do wydania między innymi dzienniki i listy Edwarda Stachury, wiersze Józefa Czechowicza, nieznane utwory Bolesława Leśmiana, a także powieść Leopolda Tyrmanda „Filip”, której przywrócono postać sprzed cenzorskich ingerencji. Autor monografii: „Stachura totalny”, „Laboratorium filologa. Rękopisy Bolesława Leśmiana
– studia przypadków” i „Niewygodne słowa. Wydawniczy szlak Leopolda Tyrmanda”. Był stypendystą m.in.: Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Kościuszkowskiej oraz Instytutu Hoovera.

Beata Jewiarz – aktorka, dziennikarka, producentka spektakli poetyckich, autorka projektów.
Absolwentka PWST we Wrocławiu. Twórczyni spektakli m.in. „Natura ludzka“, „Sen“ z wierszami Bolesława Leśmiana.
W grze „Wiedzmin 3: Dziki Gon“ (CD Projekt RED) użyczyła głosu Yennefer z Vengerbergu, głównej roli kobiecej.
Współtwórczyni kolektywu artystycznego „Uchooko“ . Autorka spektaklu „Impro na 4“ i cyklu happeningów pokojowych „Miasto-emocje“.
Dubbinguje produkcje animowane, dokumentalne i fabularne.
Współautorka książki „Be Haiku“ wyd. Blue Bird, nominowanej w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2017. Laureatka Nagrody Polskiej Sekcji IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.
W audycjach autorskich “Mnie się to podoba“, „Niedzielny Poranek“, „Popołudnie” w Polskim Radiu RDC popularyzuje naturę, ochronę przyrody i kulturę (poezja, teatr, literatura, sztuki wizualne).
www.beatajewiarz.com

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram