Przejdź do treści

Spotkanie z Aleksandrą Zbroją w ogrodzie Muzeum Broniewskiego

zdjęcie: na różowym tle stoi ubrana na biało kobieta

Zapraszamy na kolejną odsłonę literackiej części „Ogrodu przez lato”. Wtorkowy wieczór spędzi z nami Aleksandra Zbroja nominowana do Literackiej Nagrody Nike za książkę „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu”.

26 lipca (wtorek), godz. 19:00, ogród Muzeum Broniewskiego, ul. J. Dąbrowskiego 51

Spotkanie będzie także transmitowane online na kanałach Facebook i Youtube Muzeum Literatury oraz na stronie www w oknie poniżej.

Pisząc, Aleksandra Zbroja wyrusza na poszukiwanie ojca, którego zabrał alkohol. Jesteśmy świadkami składania portretu człowieka z rozsypanych puzzli. Jego historię opowiadają ludzie i dokumenty. Wezwanie od komornika pozwala poznać córce datę urodzin rodzica. Język Aleksandry jest precyzyjny. W zdaniu: „kolejne spotkanie ostatniej szansy” jest wszystko. Wchodzimy do domu, w którym nadzieja potrafi zabijać. A śmierć staje się początkiem spotkania.


Autorka „Mireczka” odzyskuje przestrzeń dla bólu. Swojego i tysięcy czytelników, którzy znajdą w tej książce wspólnotę doświadczeń. Czytamy o życiu w trybie przetrwania, dławiącym wstydzie i niepisanej tajemnicy, która skazuje na podwójną samotność.

We wtorek porozmawiamy o historiach, które domagają się opowiedzenia, bezradności słów i rodzinie z wyboru. Przyjrzymy się cudzej i własnej pamięci. Powymieniamy się też czytelniczymi odkryciami i podpowiemy, na jakie tytuły warto czekać.

Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz-Nasternak – dziennikarka, twórczyni kanału Rozmawiam, bo lubię. Współautorka książki „Lizbona. Miasto, które przytula”, felietonistka „Magazynu Filmowego”.


Aleksandra Zbroja – historyczka sztuki bez muzealnego happy endu, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Od lat związana z „Dużym Formatem” i „Wysokimi Obcasami”. Autorka reportaży, wywiadów, felietonów, scenariuszy słuchowisk. W 2019 roku ukazała się jej książka napisana wspólnie z Agnieszką Pajączkowską „A co wyście myślały. Spotkania z kobietami z mazowieckiej wsi”.

fot. Mateusz Skwarczek

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram