Przejdź do treści

Śladami warszawskich roślin. Spacer po Łąkach Golędzinowskich

zdjęcie: na niebieskim jedwabnym suknie naklejone suszone rośliny

Zapraszamy na spacer śladami warszawskich roślin po Łąkach Golędzinowskich!

28 sierpnia (niedziela), godz. 12:00

Spotykamy się pod Pawilonem Edukacyjnym „Kamień” ul. Wybrzeże Puckie 1, Warszawa

Trawnik pod blokiem, miejskie nieużytki, łąka, las czy pobocze ścieżki to zapomniany, ale fascynujący świat roślin. W tym świecie dzieje się wiele. Są tam rośliny jadalne, kosmetyczne czy lecznicze. Rośliny charakterystyczne dla naszego regionu, ale też „przybysze” z innych obszarów oraz gatunki inwazyjne, które bardzo zmieniają botaniczny krajobraz. Czy potrafisz je zauważyć i rozpoznać?

O miejskich roślinach opowiemy podczas spaceru „Śladami warszawskich roślin”. Poznamy ich imiona i historię. Przybliżymy właściwości oraz zdradzimy ich tajemnice. Nie zabraknie też wskazówek jak zacząć własną przygodę z miejską florą oraz jak prawidłowo zrobić zielnik, który jest cenną pomocą w tym procesie.

Prowadzenie: Kaja Nowakowska – biolożka i botaniczka. Od wielu lat prowadzi warsztaty, prelekcje i spacery z edukacji przyrodniczej i szeroko rozumianej botaniki praktycznej, które obejmują wiedzę o naszej florze, dzikich roślinach jadalnych, leczniczych, kosmetycznych, używanych w perfumiarstwie i jako kadzidła. Współautorka dwóch książek: „Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin” oraz „Dzikie kiszonki i inne fermentacje'”.


Spacer w ramach programu wydarzeń „Zielnik Miejski. Wokół albumów florystycznych Elizy Orzeszkowej” organizowanego przez Muzeum Literatury oraz Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Pełen program TUTAJ

Albumy florystyczne Elizy Orzeszkowej ze zbiorów Muzeum Literatury będą prezentowane na wystawie „7×70. Materie literatury” – WIĘCEJ

Chabry, maki, wrotycz, krwawnik i dziki szczaw zachowane na kartach niezwykłych albumów florystycznych – wszyscy dobrze znamy plastyczne opisy przyrody Elizy Orzeszkowej, jednak nie jest powszechnie znany fakt, że pisarka miłość do natury wyrażała nie tylko piórem. Wyrazem etnobotanicznej pasji Orzeszkowej były albumy kwiatowe i zielniki. Pisarka spędzała godziny na zbieraniu, suszeniu i opisywaniu roślin, które następnie układała w finezyjne kompozycje. Przyjaźniła się z wiejskimi zielarkami, interesowała botaniką ludową i etnofarmacją. Wierzyła w potrzebę harmonijnego współistnienia człowieka i natury. Więcej o albumach florystycznych Elizy Orzeszkowej w filmie poniżej.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram