Rozbudowa Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Rusza rozbudowa Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Dziś podpisana została umowa z wykonawcą. Na terenie parku powstaną dwa nowe budynki administracyjno-muzealne.

Rozbudowę sfinansuje samorząd województwa mazowieckiego. Koszt inwestycji wyniesie 12,5 mln zł. Prace potrwają do maja 2025 roku.

Umowa między Muzeum Literatury, którego oddziałem jest Muzeum Gombrowicza a wykonawcą inwestycji, firmą Arbud Investment Sp. z o.o. podpisana została we Wsoli w obecności wicemarszałka Mazowsza Rafała Rajkowskiego. W ten sposób zamknięty został wieloletni okres przygotowań do rozbudowy muzeum, bo pierwsze plany powstały już w 2011 r. W 2022 roku powstał nowy projekt, a w marcu 2023 r. Muzeum Literatury uzyskało prawomocne pozwolenie na budowę. Po przygotowaniu niezbędnych materiałów ogłoszony został przetarg i wybrany wykonawca, z którym właśnie podpisana została umowa.

– Miło nam poinformować, że po kilku latach przygotowań w przyszłym roku wreszcie rozpocznie się rozbudowa Muzeum Witolda Gombrowicza – mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski.

W ramach inwestycji na terenie Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli powstaną dwa nowe budynki administracyjno-muzealne wraz ze stanowiskami postojowymi i infrastrukturą techniczną. Dzięki rozbudowie muzeum zwiększy powierzchnię użytkową o blisko 850 m. Muzeum zyska też nowoczesną przestrzeń na organizację wystaw czasowych, a sala wielofunkcyjna pozwali poszerzyć ofertę edukacyjną i kulturalną. Pojawi się też możliwość organizowania konferencji naukowych. Znacznie zwiększy się także powierzchnia magazynowa.

– Ta inwestycja to fragment realizacji jeszcze większego marzenia – o Muzeum Witolda Gombrowicza jako samodzielnej instytucji. Mam nadzieję, że teraz i ten projekt uda się urzeczywistnić – mówi Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

– Tak, ponownie zaczynamy procedurę zmierzającą do usamodzielnienia Muzeum Witolda Gombrowicza – zapowiada wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Muzeum Witolda Gombrowicza zostało otwarte w październiku 2009 roku. Działa w zabytkowym pałacu o powierzchni 573 m kw., w którym prezentuje stałą ekspozycję. Organizowane cyklicznie wydarzenia kulturalne (spotkania literackie, dyskusje, panele, koncerty) odbywają się w jednej z sal wystawienniczych.

Foto. Robert Utkowski