Rysunek Juliusza Słowackiego przedstawiający łódkę na tle górzystego brzegu oraz kołujące nad nią ptaki.

23 czerwca o godz. 19:00 zapraszamy do Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie na wykład prof. Marii Kalinowskiej z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Romantyczny ironista, wojażer i pielgrzym – Juliusz Słowacki i jego wielka podróż”.

Wykład dotyczy romantycznej podróży Juliusza Słowackiego do Grecji, Egiptu, Ziemi Świętej i Libanu oraz dokumentów tej wędrówki w tzw. Raptularzu wschodnim – notesie podróżnym poety. Odwiedzane miejsca zainspirowały Słowackiego do napisania ważnych utworów literackich, które pokazują drogę jego duchowych doświadczeń. Przedmiotem spotkania będzie różnorodność tych inspiracji i form ekspresji, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy proponowanej przez autorów wystawy: ekspozycja o Słowackim w Libanie jest ważnym wydarzeniem w historii recepcji twórczości autora „Anhellego”, ponieważ pozwala spojrzeć na tę peregrynację z perspektywy jej końca – pobytu poety w klasztorze, czasu skupienia i symbolicznego punktu dojścia wędrówki.

Wstęp wolny.

Wykład towarzyszy wystawie „Słowacki w Libanie”.