Przejdź do treści

Projektowanie pamięci. Spotkanie online z Marcinem Wichą

Zdjęcie: mężczyzna w salonie na tle półek książkami podpiera się jedną ręką o stół i patrzy z uśmiechem w obiektyw

„Kiedyś sądziłem, że ludzi pamiętamy, dopóki możemy ich opisać. Teraz myślę, że jest odwrotnie: są z nami, dopóki nie umiemy tego zrobić”.

Z Marcinem Wichą – grafikiem, projektantem i autorem m.in. książek „Jak przestałem kochać design” oraz „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, porozmawiamy o pamięci, potrzebie zapisywania, potrzebnych słowach i… książkach, o których napisał, że „większość z nich to pamiątki po ludziach, którymi chcieliśmy być, których udawaliśmy, których braliśmy za siebie”.

Rozmawiać będziemy na wystawie „Rolke. Historie literatury”, którą prezentujemy obecnie w Muzeum Literatury. Spotkanie poprowadzi Jarosław Borowiec, kurator wystawy.

Spotkanie online w poniedziałek, 9 maja 2022 r., godz. 19:00.

Marcin Wicha (ur. 1972) – projektuje okładki, plakaty i znaki graficzne, pisze artykuły i książki, także dla dzieci. Jego teksty ukazywały się m.in. w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” otrzymał Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Ostatnio opublikował „Kierunek zwiedzania” – wyprawę po wyimaginowanej wystawie prac Kazimierza Malewicza (2021).

Wystawa „Rolke. Historie literatury” – począwszy od lat 50. Tadeusz Rolke, nestor polskiej fotografii reportażowej, pracując wówczas jako fotoreporter dla najważniejszych polskich czasopism, dokumentował życie artystyczne stolicy. Przy tej okazji powstały znakomite fotografie, ukazujące znanych pisarzy i poetów, a także ówczesne środowisko literackie.  Więcej – czytaj

Fot. Mikołaj Starzyński

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram