Przejdź do treści

Premiera poetycka. Dariusz Sośnicki. Zmiana terminu spotkania!

fotografi mężczyzny w średnim wieku w okularach

Szanowni Państwo. Z przyczyn niezależnych od nas dzisiejsze spotkanie z Dariuszem Sośnickim zostało przeniesione na 25.06 (sobota) na godz. 16:00.. Przepraszamy.

Zapraszamy na ostatnie, przedwakacyjne spotkanie z cyklu „Premiera poetycka w Muzeum Literatury”.

Jest on okazją do rozmowy o książkach, które z uwagi na swój konceptualny, eksperymentalny czy postawangardowy charakter dopraszają się uwagi. W Muzeum Literatury spotykamy się z autorkami i autorami niedługo po wydaniu przez nich nowego tomu, aby zadać pytania o inspiracje, metody twórcze oraz ich własną filozofię
pisania.

Naszym gościem będzie Dariusz Sośnicki. Spotkanie poprowadzi Natalia Malek.

Wstęp wolny!

Dariusz Sośnicki (ur. w 1969 r. w Kaliszu) – poeta, redaktor i wydawca. Absolwent filozofii UAM w Poznaniu. Ogłosił jedenaście własnych książek poetyckich i tłumaczenie poematu W.H. Audena „W podziękowaniu za siedlisko” (2013). Jego wiersze i szkice o literaturze ukazywały się w wielu pismach i antologiach, także w przekładzie na języki obce. W Rumunii i Stanach Zjednoczonych wydano osobne tomy jego wierszy. Redagował artzine „Już jest jutro” (1990–1994) i dwutygodnik literacki „Nowy Nurt” (1994–1996), prowadził dział polskiej prozy w Wydawnictwie W.A.B. (2005–2013), był redaktorem naczelnym Wydawnictwa Ossolineum (2015–2020). Obecnie pracuje w Wydawnictwie Filtry i prowadzi zajęcia ze sztuki pisania na poznańskiej polonistyce.
Jego najnowsza książka, „Po domu” (2021), została nominowana do Nagrody Poetyckiej „Silesius” i Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Natalia Malek – poetka, kuratorka wydarzeń literackich, tłumaczka. Absolwentka Instytutu Anglistyki UW. Autorka czterech książek poetyckich: „Pracowite popołudnia” (2010), „Szaber” (2014), „Kord” (2017) i „Karapaks” (2020). Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2021 za książkę pt. „Karapaks” oraz Nagrody im. Adama Włodka 2017. Nominowana także do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2018 i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021. Członkini grupy artystyczno-feministycznej Wspólny Pokój, kuratorka Spoken Word Festival Warsaw, w 2022 roku pokieruje projektem Wiersze w mieście. Mieszka w Warszawie.

Nota o książce „Po domu”:

Dlaczego poddawać w wątpliwość dom? To miejscu na ziemi, która daje oparcie i bezpieczeństwo i do którego tęskni tylu ludzi pozbawionych choćby namiastki własnej siedziby? Może właśnie ze względu na nich. Kiedy w czterech ścianach celebrujemy kolejne, coraz mniej święte święto, kiedy rodzinne romanse, mariaże i rytuały odbierają nam siły, powagę i poczucie rzeczywistości, dom staje się figurą dwuznaczną, a oferowany przez niego komfort sąsiaduje ze strachem innych.
Wiersz w domu i wiersz po domu. Budowa na poklatkowym filmie i powrót budowniczego po własnych śladach. Nowy sens tych śladów i nowy początek.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram