Przejdź do treści

Premiera poetycka. Andrzej Sosnowski

19.10.2023 w czwartek o godz. 19.00 zapraszamy do Muzeum Literatury na stacjonarne i transmitowane spotkanie z cyklu „Premiera poetycka”.

Jest ono okazją do rozmowy o książkach, które z uwagi na swój konceptualny, eksperymentalny czy postawangardowy charakter wymagają większej uwagi. W Muzeum Literatury spotykamy się z autorkami i autorami niedługo po wydaniu przez nich nowego tomu, aby zadać pytania o inspiracje, metody twórcze oraz filozofię pisania.

W październiku rozmawiamy o „Elementażach” Andrzeja Sosnowskiego.

Spotkanie prowadzi Natalia Malek.

Andrzej Sosnowski (ur. 1959) – poeta, tłumacz i redaktor. Ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. W 1992 roku debiutował tomem Życie na Korei, wyróżnionym Nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Autor szesnastu książek poetyckich, uznanych przez krytykę literacką za osobne zjawiska we współczesnej literaturze polskiej. Sosnowski opublikował także dwie książki prozatorskie (Nouvelles impressions d’Amerique, 1994 oraz Konwój. Opera, 1998), zbiór szkiców (Najryzykowniej, 2007) oraz liczne tłumaczenia z języka angielskiego. Przekładał między innymi Johna Ashbery’ego, Elizabeth Bishop, Jane Bowles, Henry’ego Greena, Ronalda Firbanka czy Ezrę Pounda. Dwukrotnie otrzymał nagrodę Fundacji Kultury (1994, 1999). W 1997 otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, w 1998 nagrodę „Odry”. Za tom Stancje (1997) był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Jest podwójnym laureatem Nagrody Literackiej Gdynia (2011, 2013) oraz podwójnym laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (w kategorii książka roku w 2007 oraz za całokształt twórczości w roku 2017). Wraz z zespołem The Chain Smokers nagrał płytę Trackless. Jest redaktorem „Literatury na Świecie” od początku „dużego formatu” (1994). Mieszka w Warszawie.

Natalia Malek – poetka, kuratorka wydarzeń literackich. Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka pięciu książek poetyckich: „Pracowite popołudnia” (2010), „Szaber” (2014), „Kord” (2017), „Karapaks” oraz ostatnio „Obręcze” (2022). Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2021 oraz Nagrody im. Adama Włodka 2017; nominowana także do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Tłumaczka poezji, m.in. Louise Gluck, Tyrone’a Williamsa, Sandry Cisneros, wykładowczyni kreatywnego pisania, recenzentka książek i wystaw, szczególnie zainteresowana powiązaniami między literaturą a sztukami wizualnymi.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram