Przejdź do treści

Premiera poetycka. Agnieszka Kłos

Fotografia barwna. Portret kobiety z krótkimi włosami, opierającej brodę na dłoniach.

24 czerwca (sobota) o godz. 17.00 zapraszamy do Muzeum Literatury na stacjonarne i transmitowane spotkanie z cyklu „Premiera poetycka”.

Jest ono okazją do rozmowy o książkach, które z uwagi na swój konceptualny, eksperymentalny czy postawangardowy charakter dopraszają się uwagi. W Muzeum Literatury spotykamy się z autorkami i autorami niedługo po wydaniu przez nich nowego tomu, aby zadać pytania o inspiracje, metody twórcze oraz własną filozofię pisania.

W czerwcu rozmawiamy o Ciele poetyckim Agnieszki Kłos.

Spotkanie prowadzi Natalia Malek.

___________

Agnieszka Kłos ­– poetka, prozaiczka, doktor nauk humanistycznych. Członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Pracuje na stanowisku adiunkta na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Była kuratorką w galerii Otwartej Pracowni Gepperta, „Czytelnia Gepperta”, „Wolna Amerykanka”. Od 2001 roku redagowała magazyn „Rita Baum”. Od 2006 roku realizuje pierwszą w Polsce zbiórkę książek dla osadzonych w zakładach karnych „Książka za kraty”. Opiekunka projektu historyczno-artystycznego o dawnych mieszkańcach Wrocławia „Breslau cv”. Autorka książek prozatorskich i poetyckich: Całkowity koszt wszystkiego (2008), Gry w Birkenau (2015), Wyższa czułość (2020), Ciało poetyckie (2021). W pracy naukowej zajmuje się historią sztuki współczesnej oraz związkami historii i sztuki z krajobrazem, szczególnie w odniesieniu do terenów po obozach zagłady (Birkenau).

Natalia Malek – poetka, kuratorka wydarzeń literackich, tłumaczka. Absolwentka Instytutu Anglistyki UW. Autorka pięciu książek poetyckich: Pracowite popołudnia (2010), Szaber (2014), Kord (2017), Karapaks (2020) oraz ostatnio Obręcze (2022). Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2021 oraz Nagrody im. Adama Włodka 2017; nominowana także do Nagrody Literackiej NIKE, Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Kuratorka międzynarodowego festiwalu poezji w przestrzeni publicznej Wiersze w mieście oraz międzynarodowego festiwalu poezji performatywnej Spoken Word Festival Warsaw.

___________

O książce:

Ciało poetyckie to zapis literackiej podróży z Wrocławia do Krakowa, z mieszkania jednopokojowego do mieszkania trzypokojowego, z przedmieść do centrum, z marginesu literackiego do kontekstu Nagrody Nobla, a także z wieku XXI w wiek XX. Teksty układają się w zapis oswajania i poznawania mieszkania Wisławy Szymborskiej, w którym Agnieszka Kłos spędziła miesiąc stypendialny. Narracja książki prowadzona jest w duchu natchnienia mediumicznego i wyczuleniem na komunikację ze snami, które stanowią rozwinięcie i dopełnienie rzeczywistości za oknem. Ten zapis badań poetyckich wykorzystuje kategorie auratyczności miejsca oraz miejsc nawiedzonych, o których pisał m.in. Jacques Derrida. Utwory poetyckie opierają się na energii zasiedzenia miejsca, nasłuchiwania ciszy, wejścia w rytm i energię domu. W osobliwym, pustelniczym ćwiczeniu oswajania przestrzeni mieszkania, a także swoistego treningu ciała fizycznego, które poznawało nowe światy, inspiracjami dla Kłos byli także: Peter Zumthor i jego Myślenie architekturą oraz Jacques Lecoq i jego Ciało poetyckie.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram