Przejdź do treści

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Julię Hartwig

  • Inne
zdjęcie: szklana tablica na marmurowej fasadzie budynku, portret Julii Hartwig

Wpisując się w obchody 100. rocznicy urodzin wybitnej poetki, eseistki i tłumaczki Julii Hartwig  15 września 2021 roku odsłonięto na budynku przy ulicy Marszałkowskiej 68/70 od strony ulicy ks. Ignacego Jana Skorupki upamiętniającą ją tablicę.

W uroczystym odsłonięciu tablicy wzięli udział m.in. wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra, Anna Nehrebecka, Maja Komorowska i Adam Michnik. Podczas swojego wystąpienia Aldona Machnowska-Góra podkreśliła iż „Poetycką opowieść można snuć szczególnie w tym miejscu, na kamienicy wisi już tablica męża poetki – Artura Międzyrzeckiego, również wybitnego poety. Mieszkańcy pamiętają i chcą pamiętać o swoich literackich sąsiadach”. Rodzinę Julii Hartwig reprezentował Maciej Czajkowski, który przeczytał list od córki poetki mieszkającej w USA. Daniela Lehtinen podziękowała władzom Warszawy za pamięć o jej matce, a wspólnocie mieszkaniowej za inicjatywę umieszczenia tablicy, na domu w którym w dzieciństwie mieszkała. Pod tablicą złożono kwiaty i wieńce.  

Spuścizna Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego przekazana została Muzeum Literatury w Warszawie, częściowo przez samą poetkę, a po jej śmierci przez córkę Danielę Lehtinen.   


Fot. Grażyna Ryfka

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram