Przejdź do treści

Od Pieniądza do Miliardów. O późnej twórczości Andrzeja Struga i jej recepcji w PRL

Dojrzały mężczyzna z bujnymi siwymi włosami i wąsem, spojrzenie na wprost, ubrany w czarny garnitur, białą koszulę z muszką, ujęcie do piersi.

Muzeum Andrzeja Struga zaprasza we wtorek 13 grudnia o godz. 18.00  na spotkanie z prof. Markiem Kochanowskim pt. Od Pieniądza do Miliardów. O późnej twórczości Andrzeja Struga i jej recepcji w PRL

O powieściach Struga pisanych w latach dwudziestych i trzydziestych XX w., czyli o Fortunie kasjera Śpiewankiewicza, Pieniądzu, Żółtym krzyżu i Miliardach, mówi się obecnie niewiele. Utwory te umieszczone w odpowiednich kontekstach, pokazują, iż nie tylko zachowały one swoją oryginalność, ale także rzucają istotne światło na procesy odbywające się we współczesnym świecie. Tuż po drugiej wojnie można dostrzec wzmożone zainteresowanie twórczością autora Żółtego krzyża, które w kolejnych latach będzie jednak stopniowo słabło. Strug miał modelowy życiorys dla władzy po 1945 r.: udział w opozycji antysanacyjnej, potępianie Dmowskiego, działalność w loży, która mogła się kojarzyć z antyklerykalizmem. Dlaczego jednak został prawie zapomniany? Czy warto dziś wracać do twórczości Struga, w której temat pieniądza, władzy, kryzysu światowego i wojny jest tak szeroko omawiany?

Zapraszamy na spotkanie!

Wykład ilustrowany multimedialnie

Muzeum Andrzeja Struga

aleja Niepodległości 210 m. 10

Wstęp wolny

Fot. A. Strug, fot W. Kirchner, Muzeum Andrzeja Struga

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram