Obrazować niewyobrażalne. Sztuki plastyczne wobec Dantego w epoce Oświecenia. Wykład prof. Andrzeja Pieńkosa

grafika: anioł unoszący się nad morzem przed nim postać wykonująca gest zatrzymania za nimi trzy mityczne zwierzęta

12 maja o godz. 19:00 zapraszamy do Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie na wykład prof. Andrzeja Pieńkosa pt. „Obrazować niewyobrażalne. Sztuki plastyczne wobec Dantego w epoce Oświecenia”.

W połowie XVIII wieku powraca zainteresowanie artystów Dantem. Dostarcza on przede wszystkim inspiracji przedstawicielom „mrocznego Oświecenia”, z Johannem H. Füesslim na czele.

Obok odkrywanego również Szekspira, Miltona czy starogermańskiej mitologii staje się źródłem wizji niesamowitych, groźnych, bowiem przypomniany wówczas Dante jest głównie Dantem „Piekła”. Taki Dante patronuje całemu nurtowi w sztukach plastycznych, którego apogeum nastąpi w romantyzmie pierwszych dekad XIX w.

Wykład towarzyszy wystawie „Zobaczyć gwiazdy. Pejzaże Boskiej Komedii”.

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie!

Ilustracja: William Blake, Ucieczka przed trzema bestiami, ilustracja do Boskiej Komedii Dantego, 1824-27, akwarela na papierze.