Myślnik | Warsztaty czytelnicze | poezja Krystyny Miłobędzkiej

14 grudnia (czwartek) o godz. 18:00 zapraszamy na drugą odsłonę Warsztatów czytelniczych | poezja Krystyny Miłobędzkiej

prowadzenie: Natalia Malek

Trwająca do końca grudnia wystawa pt. „Myślnik. Słowo jako materia sztuki” opowiada o powiązaniach literatury ze sztukami wizualnymi. Pokazywane są prace m.in. Erny Rosenstein, Andrzeja Partuma, Jadwigi Sawickiej, Grupy Twożywo.

Kuratorki wystawy, Anna Lebensztejn i Karolina Vyšata, przygotowały także listę lektur. Książki naukowe, eseistyczne i artystyczne są dostępne w muzealnej Bibliotece.

Podczas warsztatów czytelniczych z Natalią Malek w nieco lustrzany sposób przyjrzymy się powiązaniom między sztuką a poezją z perspektywy tej ostatniej.

Bezpośrednim impulsem do myślenia o wierszach i praktyce artystycznej Krystyny Miłobędzkiej stała się praca Katarzyny Józefowicz pt. „Między słowami”. Józefowicz w swoich strategiach wydaje się podobna do Miłobędzkiej: pracuje w ściszony, czy też wyciszony, sposób; dużo uwagi poświęca samemu materiałowi, wybierając techniki pracochłonne; interesuje ją to, co pomiędzy pracą artystyczną a otoczeniem, pomiędzy pracą artystyczną a odbiorcami.

W podobny sposób możemy czytać poezję Miłobędzkiej – zainteresowaną tym, czego w wierszu fizycznie już nie ma, śladem doświadczenia; operującą pauzami, elipsami i kondensacjami; wydarzającą się pomiędzy słowami; świadomą, że wiersz to nie tylko niematerialne sensy, lecz także materialne czy ucieleśnione konteksty, zapisy i lektury.

Skany wierszy są dostępne pod adresem: zapisy@muzeumliteratury.pl

🗣 Krystyna Miłobędzka — poetka, autorka sztuk teatralnych i prac teoretycznych poświęconych teatrowi dziecka. Debiutowała w roku 1960 cyklem „Anaglify”, pierwszy tom poetycki „Pokrewne” wydała w 1970 roku. Opublikowała również: „Dom, pokarmy” (1975), „Wykaz treści” (1984), „Pamiętam” (1992), „Imiesłowy” (2000), „Po krzyku” (2004), „gubione” (2008). Jej sztuki teatralne zostały zebrane w książce „Gdzie baba siała mak” (2012). Wydała także zbiór szkiców o teatrze dziecka „W widnokręgu Odmieńca” (2008). Laureatka m.in.: Nagrody im. Barbary Sadowskiej (1992), Nagrody Fundacji Kultury (1993), Nagrody Ministra Kultury (2001), Nagrody Artystycznej Miasta Poznania (2009), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS za całokształt twórczości, a także Poznańskiej Nagrody Literackiej – Nagrody im. Adama Mickiewicza (2020).

―――

Wstęp wolny.