Przejdź do treści

Miraż ZƎ słów. Spotkanie z grupą Twożywo

czarnobiała fotografia przedstawiająca Mirona Białoszewskiego. Cała postać mężczyzny ujęta z profilu. Mężczyzna w średnim wieku ubrany w skórzany płaszcz patrzy w górę na świeżo wybudowany betonowy blok mieszkalny

Od A do Z są dwadzieścia cztery litery, w alfabecie polskim trzydzieści dwa. Budują słowa. Na początku swej drogi słowa brzmią prosto: Ala, ul, kot, dom. Im jednak dłużej w nich przebywamy, stają się coraz bardziej rozbudowane, fikuśne, zwodnicze, dwuznaczne, misyjne, złowieszcze, zabawne, przewrotne i nastroszone aż w końcu stają się całkiem zmielone i codzienne (nie mylić z nijakie).

Życie i twórczość Mirona Białoszewskiego są rozpoznane i nazwane: poeta lingwistyczny, prozaik, twórca autorskich nagrań, filmów, aktor, dramatopisarz. Postać, dla której słowo i litery miały szczególne znaczenie. Podobną relację ze słowem miała grupa Twożywo (Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek), która zakończyła działalność w dwa tysiące jedenastym roku. Ich twórczość streetartowa , czyli naklejki, szablony, plakaty, akcje, billboardy, murale znalazły już swoje miejsce w kanonie sztuki współczesnej. Twożywo miało jednak kaprys. I ożyło.

O słownych relacjach – tych zaistniałych, potencjalnych, pokrewnych i przyszłych, opowiedzą twórcy grupy Twożywo: Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek. Rozmowie towarzyszyć będzie prezentacja najnowszej pracy Twożywa: kalendarza na rok dwa tysiące dwudziesty trZƎci.

Spotkanie poprowadzi Karolina Vyšata, kuratorka, edukatorka, kierowniczka działu dokumentacji i biblioteki Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Patyk, na który nawija się niebo. O Mironie Białoszewskim”. Wystawę w Muzeum Literatury można oglądać do dwudziestego drugiego stycznia dwa tysiące dwudziestego trZƎciego roku.

15 grudnia (czwartek), godz. 18:30
Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20, Warszawa

O wystawie


Grupa twożywo została powołana w 1995 roku działając początkowo pod nazwą Pinokio. W obecnym składzie (Mariusz Libel, Krzysztof Sidorek) istnieje od 1998 r. Metody i media, jakimi się posługuje, skierowane są do przechodniów, internautów – osób przypadkowych, przemieszczających się materialnie lub wirtualnie po systemach komunikacyjnych i informacyjnych. Są to miedzy innymi murale, billboardy, plakaty, naklejki, projekty netartowe, felietony w prasie.

http://www.twozywo.art.pl/

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram