Przejdź do treści

„Fredro w porcelanie”. Program wydarzeń towarzyszących

Fotografia z wernisażu wystawy, ludzie stojący w sali wystawowej, na ścianie w tle duży napis "Fredro w porcelanie".
WEEKEND OTWARCIA | 8-9 LIPCA 2023

8 LIPCA (sobota), godz. 13:00 – oprowadzanie kuratorskie Kimby Frances Kerner, Anny Lebensztejn i Katarzyny Jakimiak

9 LIPCA (niedziela), godz. 13:00 – oprowadzanie kuratorskie Kimby Frances Kerner, Izabeli Zychowicz i Katarzyny Jakimiak

W dniach 8-9 lipca 2023 wstęp na wystawę „Fredro w porcelanie” kosztuje złotówkę.

WEEKEND | 15-16 LIPCA 2023

16 LIPCA (niedziela) o godz. 11:00 zapraszamy na Śniadanie z książką | Fredrowski Klub Książki: Christine de Pizan

Muzeum Literatury zaprasza na cykl wakacyjnych śniadań z książką – Fredrowski Klub Książki; spotkania będzie prowadzić Natalia Malek.

W trzy wakacyjne niedziele spotykamy się o godzinie 11:00 na muzealnym patio, aby zjeść razem śniadanie i rozmawiać o książkach, które na różne, czasem nieoczywiste sposoby, poruszają kwestie ważne także w twórczości Aleksandra Fredry. Pierwsze spotkanie poświęcone jest Księdze o Mieście Pań Krystyny de Pizan. Udostępniamy skany fragmentów książki mailowo, pod adresem: warsztatyrodzinne@muzeumliteratury.pl

O książce: przekład jednego z najważniejszych dziel Krystyny de Pizan (1364–ok. 1430), pierwszej francuskiej pisarki żyjącej dzięki swojemu pióru. Napisana w latach 1404–1407 Księga o Mieście Pań (Livre de la Cité des Dames) jest dziełem poświęconym obronie kobiet. Aby dać odpór mizoginistycznym poglądom wysuwanym przez filozofów i moralistów, Krystyna de Pizan napisała księgę, w której centrum znajduje się budowa alegorycznego miasta, a podzielone na różne kategorie żywoty wyjątkowych kobiet układają się jak kamienie tej budowli. Dyskutując z postaciami alegorycznymi, trzema figurami kobiecymi – Panią Rozum, Panią Prawość i Panią Sprawiedliwość, autorka przedstawia argumenty wysuwane przeciwko kobietom, dzieli się swoimi wątpliwościami, daje wyraz swoim obawom, otrzymując jasne, poparte przykładami odpowiedzi swych uczonych przewodniczek, niepozostawiające wątpliwości co do tego, że kobiety, tak jak mężczyźni, są obdarzone cnotami, zdolne do pracy twórczej i dokonywania wielkich czynów [opis wydawcy].

WEEKEND | 22-23 LIPCA 2023

23 LIPCA (niedziela) o godz. 11:00 zapraszamy na Fredro w porcelanie | warsztaty zdobienia ceramiki

Warsztaty są bezpłatne. Zapewniamy wszystkie materiały; prowadzenie: Elżbieta Gibulska.

Muzeum Literatury zaprasza na warsztaty zdobienia ceramiki, inspirowane twórczością Aleksandra Fredry. Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się podstawowej techniki malowania i zdobienia porcelany pod okiem Elżbiety Gibulskiej, artystki, której praca pokazywana jest na wystawie „Fredro w porcelanie”.

Przygotowaliśmy zestaw cytatów z tekstów Aleksandra Fredry, zarówno bajek, jak i tekstów dla dorosłych, które staną się inspiracją dla uczestników warsztatów, którzy stworzą autorski egzemplarz porcelany artystycznej.

Limit miejsc: 12 osób; zapisy: warsztatyrodzinne@muzeumliteratury.pl

Elżbieta Gibulska – architekt i grafik, studentka V roku studiów magisterskich Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom realizuje w pracowni prof. Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej w zakresie klasycznych technik grafiki warsztatowej. Laureatka kilkunastu polskich i międzynarodowych nagród i wyróżnień w dziedzinie sztuk plastycznych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą. Jej zainteresowania sięgają nie tylko grafiki warsztatowej, lecz także malarstwa, rysunku, porcelany i teorii sztuki. Ekspresja i energia, oparte o geometrię i szeroko rozumianą figurację, to wiodące cechy jej prac.

WEEKEND | 29-30 LIPCA 2023

29 LIPCA (sobota) o godz. 18:00 zapraszamy na Spacer literacki z Justyną Bargielską | nowe panieństwo

Autorka przygotowała specjalną trasę śladami nowego panieństwa: od Anieli do Piczomiry i z powrotem. Razem z poetką i prozaiczką przespacerujemy się trasą od LXXXI Liceum Ogólnokształcącego imienia – nie inaczej – Aleksandra Fredry przy ulicy Miłej 7 do kultowej ongiś kawiarni Jaś i Małgosia, po drodze przystając przed witrynami salonów ślubnych.

W duchu Aleksandra Fredry w kameralnym gronie przedyskutujemy kwestię, czy partenogeneza może uratować planetę. Dla chętnych spór, czy lepsza jest suknia-syrenka, czy suknia-księżniczka. Trasa obfitować będzie w literackie lokalizacje, wspaniale zapładniające (sic!) intelektualnie. W trakcie spaceru nie padnie ani jedno słowo o Zemście.

Zbiórka: ul. Miła 7; koniec spaceru: ul Jana Pawła II 57.

Justyna Bargielska (ur. 1977) – poetka i prozaiczka, jedna z najbardziej oryginalnych twórczyń polszczyzny. Autorka sześciu książek poetyckich: Dating sessions (2003), China Shipping (2005), Dwa fiaty (2009), Bach for my baby (2012), Nudelman (2014) oraz najnowszej, Dziecko z darów (2019); czterech książek prozatorskich: Obsoletki (2010), Małe lisy (2013), Obie (2016) oraz Siedem pierwszych przygód Rozalii Grozy (2017). Dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Gdynia – w kategorii poezja (2010) oraz w kategorii proza (2011), Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek dla najlepszej książki prozatorskiej, kilkukrotna finalistka Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Poetyckiej Silesius; nominowana także do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej i Paszportów Polityki. Dla dwutygodnika prowadzi cykl felietonowy Przygody miłosne ludzi nieszczęśliwych. Mieszka w Warszawie.

30 LIPCA (niedziela) o godz. 11:00 zapraszamy na Śniadanie z książką | Fredrowski Klub Książki: Natalka Suszczyńska

Muzeum Literatury zaprasza na cykl wakacyjnych śniadań z książką – Fredrowski Klub Książki, prowadzony przez Natalię Malek. Drugie spotkanie poświęcone jest Dropiom Natalki Suszczyńskiej (Wydawnictwo Korporacja Ha!art 2019). Udostępniamy skany fragmentów książki mailowo, pod adresem: warsztatyrodzinne@muzeumliteratury.pl

O książce: w Polsce, w której wysokie czynsze, niskopłatna posada w bankomacie, gadające ptaki, uchodźcy z krajów Beneluksu oraz psy upijające się w tawernach są na porządku dziennym, dziewczyna o refleksyjnej naturze mierzy się z wejściem w dorosłość. Czy wyjdzie z tego cało? Czy chomik-jasnowidz poda jej pomocną łapkę? I kto w rzeczywistości czyta wasze CV oraz czy czasem warto trochę nazmyślać?

WEEKEND | 12-13 SIERPNIA 2023

13 SIERPNIA (niedziela) o godz. 11:00 zapraszamy na Fredro w porcelanie | warsztaty z linorytu.

Warsztaty są bezpłatne. Zapewniamy wszystkie materiały; prowadzenie: Weronika Bielecka.

Podczas zajęć uczestnicy zaprojektują, wytną oraz odbiją swoją własną matrycę. Motywem przewodnim będą cztery żywioły. Tworząc prace w szerokim spektrum interpretacji tego tematu, będziemy poszukiwać symboliki dopasowanej do własnej osobowości i wrażliwości. Zajęcia przeznaczone są dla osób powyżej dziesiątego roku życia.

Limit miejsc: 12 osób; zapisy: warsztatyrodzinne@muzeumliteratury.pl

Weronika Bielecka – graficzka i malarka, studentka V roku na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom realizuje w zakresie grafiki warsztatowej. Jej prace można było oglądać m.in. w Nizio Galeria i Ośrodku Kultury POD OKIEM. Od czterech lat zajmuje się nauczaniem rysunku, malarstwa i technik graficznych. Swoje prace opiera o zagadnienia medyczne i psychologiczne, zgłębia terapeutyczne działanie sztuki. Wybrane prace artystki prezentowane są obecnie na wystawie „Fredro w porcelanie”.

13 SIERPNIA (niedziela) o godz. 15:00 zapraszamy na wykład Polski Molier – Aleksander hr. Fredro, prowadzony przez kustosza Piotra Prasułę.

Wykład będzie próbą spojrzenia na złożoną i oryginalną osobowość największego polskiego komediopisarza, miłośnika paryskiego wodewilu, którego sztuki cieszyły się wielkim powodzeniem na scenach teatrów we Lwowie, w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Fascynująca biografia hrabiego Fredry, pana na Beńkowej Wiszni, zostanie ukazana w kilku „kostiumowych” odsłonach: Fredro w mundurze, Fredro we fraku, Fredro w kontuszu i Fredro w szlafroku. Autor Zemsty nie pasuje do ram żadnej z epok literackich. Obok arcydzielnego repertuaru komediowego Aleksandra hr. Fredry na spotkaniu w Muzeum zaprezentujemy również niezwykle interesujące pamiętniki, lubiane bajki dla dzieci i dorosłych, a także mniej znane, dowcipne i mądre przysłowia oraz aforyzmy.

Spotkanie odbędzie się w Sali Audiowizualnej Muzeum Literatury (Rynek Starego Miasta 20).

WEEKEND | 19-20 SIERPNIA 2023

20 SIERPNIA (niedziela) o godz. 11:00 zapraszamy na Śniadanie z książką | Fredrowski Klub Książki: Alicja Urbanik-Kopeć

Muzeum Literatury zaprasza na cykl wakacyjnych śniadań z książką – Fredrowski Klub Książki, prowadzony przez Natalię Malek. Trzecie spotkanie poświęcone jest  Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym Alicji Urbanik-Kopeć (Wydawnictwo Czarne, 2022). Udostępniamy skany fragmentów książki mailowo, pod adresem: warsztatyrodzinne@muzeumliteratury.pl

O książce:  Alicja Urbanik-Kopeć przygląda się dziewiętnastowiecznemu rynkowi matrymonialnemu, na którym liczyły się posag, weksle i cenne pamiątki rodzinne, nierzadko pomagające narzeczonemu w spłacie długów. Szczególnie uważnie analizuje sytuację kobiet – młodych robotnic, mężatek, starych panien oraz wdów, których samodzielność finansowa stopniowo wzrastała, lecz ciężar społecznych oczekiwań pozostawał ten sam. Matrymonium… to barwny opis kolejnych etapów związku: od poszukiwań partnera za pomocą anonsów aż po małżeństwo, które zapewniało kobiecie bezpieczeństwo finansowe oraz złudzenie życiowego sukcesu (opis wydawcy).

***

Program jest na bieżąco aktualizowany.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram