Przejdź do treści

Emblematy | Warsztaty z Mariuszem Liblem

Grafika czarno-biała z napisami. Po środku większą czcionką napis "Emblematy / Warsztaty z Mariuszem Liblem".

21 grudnia (czwartek) o godz. 18:00 zapraszamy na warsztaty autograficzne „Emblematy” prowadzone przez Mariusza Libla.

Tuż przed zimowym solstycjum, na granicy zaniku i odradzania, przeanalizujemy humanistyczne fundamenty jednostkowości. Określimy centrum indywidualnego bycia i ułożymy kolejne, auto-figuratywne warstwy tożsamości.

Indywidualne kalejdoskopy cech, znaczeń, kolorów, pojęć, symboli i słów układać będziemy z perspektywy dziś na jutro. Grudniowe zwyczaje wypiekania piernikowych ludzików zastąpimy konstruktami własnych, niepowtarzalnych i unikatowych person.

Pomysłodawcą i realizatorem działania jest Mariusz Libel, jeden z artystów biorących udział w wystawie „Myślnik. Słowo jako materia sztuki”. Spotkanie inspirowane jest najnowszą pracą grupy Twożywo – „Kalendarz dla wszystkich i dla nikogo” – opartą na tekście Fryderyka Nietzchego „Tako rzecze Zaratustra”.

Mariusz Libel – artysta wizualny działający głównie na polu sztuki w przestrzeni publicznej. W latach 1998–2011 wraz z Krzysztofem Sidorkiem tworzył grupę artystyczną Twożywo. Wspólnie wzięli udział w kilkudziesięciu wystawach. Od 2011 roku Libel realizuje projekty indywidualne: murale, ilustracje, szablony, projekty internetowe, wydawnicze czy plakaty. Interesuje go urban art i dizajn zaangażowany – łączący refleksję filozoficzną oraz namysł nad rzeczywistością społeczną. Jest autorem takich murali jak m.in. „Ruchome znaczenia” na warszawskich Bulwarach Wiślanych (2020), „Sam(o)ego” na warszawskiej Woli (2019) oraz murali stworzonych podczas festiwalu StreetArt Katowice (2015). Jego najnowsze projekty pochodzą z pogranicza poezji konceptualnej i grafiki. Sięga także po akcje społeczno-artystyczne w przestrzeni miejskiej i wirtualnej.
W 2006 roku otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii sztuki wizualne za „sztukę łączącą w nowatorski sposób słowo z obrazem i śmiałe wkraczanie ze swymi pracami tam, gdzie sztuka dotychczas nie docierała”. Libel kilkukrotnie został stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu „Młoda Polska” oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Wystawa „Myślnik. Słowo jako materia sztuki” trwa do 31 grudnia 2023 roku.

―――

Rynek Starego Miasta 20.

Wstęp wolny.

Kolejne wydarzenia towarzyszące wystawie:

28.12.2023 | oprowadzanie kuratorskie Anny Lebensztejn

29.12.2023 | performans Daniela Kotowskiego pt. SIGNING/SINGING

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram