7 września (sobota) o godz. 14:00 zapraszamy na prelekcję kustosz Katarzyny Jakimiak „O tajnym nauczaniu w okupowanej Warszawie”. Jak pisał Tadeusz Kotarbiński: „Trzeba było jakoś uporządkować się wewnętrznie, aby móc pracować na przekór wszystkiemu, co odbierało i chęć do pracy, i uważne skupienie…Na co to wszystko, jeśli wroga nawała zwycięży… A tak to wyglądało po kapitulacji Francji. Perspektywa życia w stania hańby dla tych, co pozostaną przy życiu z łaski wroga. I co robić? Toż naród polski miał być przerobiony na plemię pracowników fizycznych, których kultura umysłowa nie miała przekraczać umiejętności czytania, pisania i rachunków, a szczytową funkcją oświatową, pozostawioną Polakom, miał być urząd inspektora szkół ludowych. …” (Tadeusz Kotarbiński, Z dziejów podziemnego Uniwersytetu Warszawskiego)
Jak wyglądało podziemne nauczanie w latach okupacji? Czy tajne komplety opierały się tylko na kształceniu młodzieży? Co groziło ich uczestnikom? Po odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy na prelekcję.
O tajnym nauczaniu na ziemiach polskich po wrześniu 1939 r., o jego organizacji, ludziach i rozmiarze, opowie kustosz Katarzyna Jakimiak już w najbliższą sobotę.
Wydarzenie towarzyszy wystawie Do Potomnego. W 80. rocznicę Powstania Warszawskiego.