Przejdź do treści

Bruno Schulz (1892-1942). Wystawa na Uniwersytecie im. Parisa Lodrona w Salzburgu

Od 16.11.2022 w UNIPARK, Erzabt-Klotz-Straße 1 w Salzburgu można oglądać wystawę „Bruno Schulz (1892-1942) zorganizowaną przez Uniwersytet Paris Lodron we współpracy z Polskim Instytutem w Wiedniu i Muzeum Literatury w Warszawie.

W roku 2022 roku Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił Rok Brunona Schulza w związku z przypadającą 130. rocznicą urodzin  i 80. rocznicą tragicznej śmierci tego wybitnego pisarza i artysty.

Instytut Polski w Wiedniu wraz z lokalnymi instytucjami kultury m.in. Verein Grundstein i Masc Foundation  oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie przygotowały w otwartej przestrzeni  wiedeńskiego Yppenplatz wystawę rocznicową: Bruno Schulz (1892-1942). Kolumny Pamięci poświęconą temu wyjątkowemu twórcy, który był jednym z protagonistów polskiej awangardy artystycznej  XX wieku.

Wystawa prezentowana w Wiedniu od 22 czerwca do 3 sierpnia 2022 roku stanowiła część trwającego od 2008 roku projektu pt. „Kolumny pamięci”, którego celem jest ukazywanie sylwetek twórców represjonowanych przez reżim III Rzeszy. W czasie paromiesięcznego pobytu w Wiedniu po wybuchu I wojny światowej  Bruno Schulz doświadczył niełatwego losu  uchodźcy wojennego w ucieczce przed rosyjską agresją. Później zmuszony był ulec presji stalinowskiej propagandy, a ostatecznie, po wkroczeniu do Drohobycza Niemców w 1941 roku –  stał się ofiarą Holocaustu.

Druga, rozszerzona odsłona rocznicowej wystawy Brunona Schulza w Austrii została zorganizowana z inicjatywy Instytutu Slawistyki  na Uniwersytecie im. Parisa Londrona w Salzburgu, który zaprosił ponownie do współpracy Instytut Polski w Wiedniu oraz Muzeum Literatury. 

Ekspozycja w formie czternastu plansz –rozdziałów opowiada o  twórczości Brunona Schulza jako pisarza, grafika, rysownika i malarza, a także przybliża po raz kolejny austriackiej publiczności jego życiorys, zwłaszcza w okresie  niemieckiej okupacji.  Materiały prezentowane na wystawie zawierają: cytaty z poetyckiej prozy pisarza i komentarze, fotografie archiwalne oraz reprodukcje prac plastycznych twórcy pochodzące głównie z kolekcji  warszawskiego Muzeum Literatury , które posiada największy na świecie zbiór prac Brunona Schulza. Naturalną tego konsekwencją jest propagowanie twórczości wielkiego wizjonera w formie wystaw jego prac plastycznych i prezentowania jego poetyckiej prozy.

Wystawy takie miały już miejsce w znaczących ośrodkach kulturalnych, między innymi w muzeach: Brukseli, Paryża, Nancy, Londynu, Düsseldorfu, Jerozolimy, Triestu, Genui, Istambułu i Madrytu.

Podczas wernisażu wprowadzenie do wystawy wygłosili przedstawiciele trzech organizatorów projektu: Prof. Peter Deutschmann (Uniwersytet w Salzburgu), Alina Mazur (Instytut Polski w Wiedniu) oraz dr Anna Lipa (Muzeum Literatury w Warszawie). Następnie wystąpili Beata i Jerzy Milewscy, aktorzy teatrów salzburskich  z interpretacją wybranych fragmentów prozy Brunona Schulza w języku polskim i niemieckim. Część oficjalną wieczoru otwarcia ekspozycji zakończyła prezentacja fragmentu dokumentalnego filmu Bruno Schulz z udziałem jego ucznia Alfreda Schreyera.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram