Serdecznie zapraszamy na wydarzenia towarzyszące wystawie Do Potomnego. W 80. rocznicę Powstania Warszawskiego, które odbędą się 1, 2 i 4 sierpnia w Muzeum Literatury.
- 1 sierpnia (czwartek) o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie na dziedzińcu Muzeum Literatury, gdzie razem uczcimy 80. rocznicę Godziny „W”. Wysłuchamy nagrania poematu „Do potomnego” Tadeusza Gajcego w interpretacji autora muzyki do utworu, wokalisty Contra Mundum, Norberta „Smoły” Smolińskiego. O godz. 18 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Do Potomnego” poświęconej twórcom pokolenia wojennego.
- W piątek 2 sierpnia o godz. 14:00 zapraszamy na prelekcję kustosz Maryli Śledzianowskiej pt. „Krystyna Krahelska. Poetka i żołnierz AK”. Krystynę Krahelską spontanicznie kojarzymy z powszechnie znaną pieśnią powstańczą „Hej chłopcy, bagnet na broń”, której była autorką, a także z pomnikiem Warszawskiej Syreny, do którego pozowała rzeźbiarce Jadwidze Nitschowej jeszcze przed wybuchem wojny. Warto pamiętać, że Krystyna Krahelska, nieco starsza od wojennego pokolenia poetów – z kręgu Krzysztofa Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Andrzeja Trzebińskiego, była poetką na zawsze związaną z Kresami, z których pochodziła. W jej domu rodzinnym słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” były autentycznym drogowskazem. To nimi kierowała się, gdy poświęcała swoje życie dla ratowania ojczyzny i drugiego człowieka. Tak właśnie zginęła – w drugim dniu Powstania Warszawskiego – niosąc pomoc rannemu koledze.
- 4 sierpnia (niedziela) o godz. 15:00 w 80. rocznicę śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w czwartym dniu Powstania Warszawskiego w pałacu Blanka na placu Teatralnym, zapraszamy na prelekcję poświęconą poecie połączoną z prezentacją wystawy internetowej Muzeum Literatury pt. „Na imię mi było Krzysztof…”. Porozmawiamy o tajemnych sensach wiersza „Rodzicom”, relacjach poety z najbliższymi, jego przyjaźniach, miejscu w konspiracyjnym środowisku literackim, dojrzewaniu do wyborów. Nie będziemy przyglądać się legendzie Baczyńskiego – broni się sama – przyjrzymy się jego niepowtarzalnej i bogatej osobowości, przywołamy zamknięte dotąd obszary jego życia, okoliczności powstawania utworów – poetyckich świadectw doświadczania ciemności i miłości. Wykład wygłosi kustosz Małgorzata Wichowska.
Wystawa „Do Potomnego” jest kolejnym projektem wystawienniczym w historii Muzeum Literatury, poświęconym twórcom pokolenia wojennego. Więcej o wystawie: link