Екскурсії по виставках «Фредро в порцеляні» та «Адам Міцкеви»

Музей Літератури ім. Адама Міцкевича у Варшаві сердечно запрошує Вас на екскурсії нашими виставками — «Фредро в порцеляні» та «Адам Міцкевич»!

22 липня (субота) 2023 р. о 12:00 — Запрошуємо на екскурсію українською мовою тимчасовою виставкою «Фредро в порцеляні»!

Адреса: Ринок Старого Міста 20, Варшава

Екскурсія українською мовою
Вхід вільний!

Екскурсовод — Тетяна Бутевич

З нагоди 230-річчя від дня народження Алєксандера Фредри — одного з найвидатніших польських комедіографів, поета, мемуариста, солдата наполеонівського війська, а також діда українського митрополита Андрея Шептицького — Музей літератури ім. Адама Міцкевича у Варшаві та Факультет графічного мистецтва Варшавської Художньої Академії підготували виставку, яка представляє колоритну постать Фредри та його творчість у незвичній художній формі.

22 липня (субота) 2023 р. о 13:00 — Запрошуємо на екскурсію українською мовою постійною виставкою «Адам Міцкевич»!

Адреса: Ринок Старого Міста 20, Варшава

Екскурсія українською мовою
Вхід вільний!

Екскурсовод — Тетяна Бутевич

Експозиція присвячена біографії та творчості Адама Міцкевича — поета, візіонера, публіциста та громадського діяча, одного з найвидатніших митців епохи романтизму, якого — так само як Юліуша Словацького та Зиґмунта Красінського — називають польським національним пророком. До найвідоміших творів Міцкевича належать: поетичні збірки «Балади й романси» та «Кримські сонети», поема «Конрад Валленрод», драма «Дзяди» й національний епос «Пан Тадеуш».

[PL]

Zapraszamy na oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie czasowej „Fredro w porcelanie”!

22 lipca (sobota) 2023 r., o godz. 12:00, Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20, Warszawa

Wstęp wolny!
Prowadzenie Tatiana Butewicz

Aleksander Fredro (1793-1876) to jeden z najwybitniejszych polskich komediopisarzy, bajkopisarzy, pamiętnikarzy, a także poeta i żołnierz kampanii napoleońskich. Z okazji 230. rocznicy jego urodzin Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przygotowały ekspozycję, która w nietypowej artystycznej formie przybliża jego barwną postać i twórczość.

Zapraszamy na oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie stałej „Adam Mickiewicz 1798-1855”!

22 lipca 2023 r., o godz. 13:00, Rynek Starego Miasta 20, Warszawa

Wstęp wolny!
Prowadzenie Tatiana Butewicz

Wystawa prezentuje biografię i twórczość Adama Mickiewicza – najwybitniejszego, obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego, polskiego twórcy romantycznego, poety, wizjonera, publicysty i działacza społecznego. Do najważniejszych dzieł Mickiewicza należą zbiory poezji „Ballady i romanse” oraz „Sonety Krymskie”, poemat „Konrad Wallenrod”, dramat „Dziady” i epopeja narodowa „Pan Tadeusz”.

Adam Mickiewicz urodził się w Nowogródku na Litwie. Był jednym z założycieli tajnego politycznego Towarzystwa Filomatów (skupionego na gruntowaniu poczucia tożsamości, pielęgnowaniu tradycji oraz kultury narodowej), za co został uwięziony. Lata 1824-1829 spędził w Moskwie, Petersburgu oraz na terenach dzisiejszej Ukrainy – w Odessie i na Krymie. Od 1832 roku mieszkał w Paryżu, gdzie angażował się w działalność patriotyczno-społeczną Wielkiej Emigracji. Próbował m.in. uzyskać poparcie papieża dla ruchów wolnościowych w ramach Wiosny Ludów oraz założył pismo emigrantów „Trybuna Ludów”, które w skutek interwencji ambasady rosyjskiej zostało zawieszone. Wykładał literaturę słowiańską w Collège de France. Po przystąpieniu Francji do wojny krymskiej podjął próbę utworzenia Legionów Polskich do walki z Rosją. W tym celu przybył do Stambułu, gdzie w 1855 roku niespodziewanie zmarł. W 1900 roku trumnę uroczyście przeniesiono do sarkofagu w katedrze na Wawelu w Krakowie.