Zapraszamy na warsztaty, podczas których stworzymy zielniki zainspirowane albumami florystycznymi Elizy Orzeszkowej oraz warszawską florą!
4 września (niedziela), godz. 12:00
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20, Warszawa
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy:
zapisy@muzeumliteratury.pl
Mail prosimy zatytułować: ZIELNIK
Czas trwania warsztatów: 2h
Zielnik ma dwoistą naturę. Może być narzędziem badawczym, a może stać się obiektem sztuki. Zielnikami zajmowało się wiele twórczyń. Po za Elizą Orzeszkową, tworzyła je Róża Luksemburg. Anna Atkins używała cyjanotypii do stworzenia zbioru różnych okazów glonów.
Wielu artystów awangardy porównywało miasto do żywego organizmu. Chociażby Kazimierz Malewicz postrzegał je jako „świat żywej przyrody”.
Przyglądając się kompozycjom oraz rozwiązaniom formalnym, które stworzyła Eliza Orzeszkowa w swoich zielnikach, stworzymy współczesne mini-zielniki, będące wnikliwym badaniem i obserwacją roślinnego świata.
Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach mogą przynieść 8-10 zdjęć (mogą być w telefonie) miejsc zielonych, które znajdą w swojej okolicy. Warto pokusić się o obrazy makro (całe kompozycje) oraz mikro (zbliżenia, detale etc.) Osoby, które nie przyniosą swoich fotografii – nie martwcie się, przygotujemy coś dla Was!
Każdy z uczestników stworzy przynajmniej jedną kompozycję, która – mamy taką nadzieję – stanie się inspiracją do dalszej obserwacji otoczenia oraz kontynuowania pracy z osobistym zielnikiem miejskim!
Prace, które powstaną podczas warsztatów pokażemy wraz z albumem florystycznym Elizy Orzeszkowej podczas weekendu zamknięcia wystawy „7×70. Materie literatury” 28-30 października!
Warsztaty dla dzieci 12+ oraz dla dorosłych.
Warsztaty prowadzą:
Joanna Klikowicz – Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studentka II roku studiów magisterskich na Wydziale Sztuki Mediów. Od 6 lat działaczka na rzecz lepszej przestrzeni do życia w Stowarzyszeniu Miasto Jest Nasze. Artystka eksploruje tematykę kondycji człowieka we współczesnym świecie. W utworach często odwołuje się do obserwacji codzienności, oraz najbliższego otoczenia. Chętnie sięga po motywy kultury popularnej. Do swoich działań wykorzystuje zarówno medium fotografii oraz wideo jak i techniki analogowe. Prywatnie posiadaczka dwóch kotek, oraz zapalona rowerzystka.
Barbara Jędrzejczyk – przewodnicząca Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Zaangażowana w akcje związane z prawami pieszych, współorganizowała dwa marsze „Pieszej Masy Krytycznej” oraz Warszawski Festiwal Drzew Drzewarszawa. Licencjonowana przewodniczka po Warszawie. W ramach kampanii Rady Europy „Bez Nienawiści” w 2015 zainicjowała warszawską Noc Świątyń, której była koordynatorką w kolejnych latach wraz z Aleksandrą Żegotą. Uwielbia wędrówki po mieście i podróże pociągiem.
—
Warsztat w ramach programu wydarzeń „Zielnik Miejski. Wokół albumów florystycznych Elizy Orzeszkowej” organizowanego przez Muzeum Literatury oraz Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.
Albumy florystyczne Elizy Orzeszkowej ze zbiorów Muzeum Literatury będą prezentowane na wystawie „7×70. Materie literatury”.
Chabry, maki, wrotycz, krwawnik i dziki szczaw zachowane na kartach niezwykłych albumów florystycznych – wszyscy dobrze znamy plastyczne opisy przyrody Elizy Orzeszkowej, jednak nie jest powszechnie znany fakt, że pisarka miłość do natury wyrażała nie tylko piórem. Wyrazem etnobotanicznej pasji Orzeszkowej były albumy kwiatowe i zielniki. Pisarka spędzała godziny na zbieraniu, suszeniu i opisywaniu roślin, które następnie układała w finezyjne kompozycje. Przyjaźniła się z wiejskimi zielarkami, interesowała botaniką ludową i etnofarmacją. Wierzyła w potrzebę harmonijnego współistnienia człowieka i natury.