Przejdź do treści

Wystawa „Rymkiewicz. Encyklopedia”

Plakat wystawy, niebieskie i białe napisy na czarnym tle. W pgr. grafika z czaszką.
19 września – 12 listopada 2023
Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie

Wystawa „Rymkiewicz. Encyklopedia” to pierwsza tak obszerna prezentacja dorobku, zmarłego przed rokiem, poety. I jednocześnie pierwsze wydarzenie związane z Festiwalem Rymkiewiczowskim, który czeka nas na początku listopada.  

Jarosław Marek Rymkiewicz, pisarz, poeta, eseista, historyk literatury, dramaturg, tłumacz. Badacz szczegółów, które – oglądane pod lupą – były punktem wyjścia do opowieści o Mickiewiczu, Słowackim, Leśmianie, Fredrze, w sposób w polskiej literaturze wcześniej nieznany.  Twórca oryginalnego stylu, opisywał nim również najważniejsze momenty z historii Polski, co zawsze rozbudzało gorące dyskusje.

Dziś to on sam staje się przedmiotem badania. W wystawie „Rymkiewicz. Encyklopedia”  realizatorzy posłużyli się metodą bohatera, żeby opowiedzieć o jego życiu i twórczości. Tytuł „Rymkiewicz. Encyklopedia” nawiązuje do książek, które pisarz poświęcił wielkim romantykom. 40 haseł prowadzi widza przez najważniejsze dla Rymkiewicza tematy, miejsca i przedstawia najważniejsze dla niego osoby. Jest Mickiewicz i Iwaszkiewicz, Ewa i matka, masakra i sny, Milanówek i Wigry.

Struktura encyklopedii jest oczywiście umowna, a porządek alfabetyczny złudny. Jak z rozrzuconych fragmentów złożyć czyjeś życie? W jakim porządku opowiedzieć najważniejsze myśli? Jakie rzeczy pokazać, żeby zobrazowały osobę? Takie pytania, stawiają sobie twórcy wystawy, a są to przecież pytania, które Rymkiewicz zadawał wielokrotnie w swoich książkach, przyglądając się losom wielkich pisarzy.

Twórcy ekspozycji oddali głos samemu bohaterowi. Znajdziemy tu wiele cytatów i wierszy, będziemy mogli również posłuchać nagrań Rymkiewicza i zobaczyć go na ekranie. Pokazane zostaną rękopisy poety i przedmioty osobiste, a także eksponaty ze zbiorów Muzeum Literatury. Widzowie mogą wyjść z wystawy z własnym tomikiem wierszy, zbierając utwory umieszczone przy kolejnych hasłach.

Autorzy wystawy:
Kuratorzy wystawy: Izabela Michalska, Fundacja Evviva L’Arte/Festiwal Rymkiewiczowski
Scenariusz: Przemysław Dakowicz, Izabela Michalska, Jakub Wolak, Jerzy Ziemacki
Konsultacja historyczno-literacka: Przemysław Dakowicz
Koordynacja ze strony Muzeum Literatury: Anna Lipa, Izabela Zychowicz
Scenariusz spaceru literackiego: Jerzy Ziemacki
Opracowanie materiałów audiowizualnych: Daria Chibner, Marcin Jania
Projekt scenografii: Dariusz Kunowski
Projekt grafik: Norbert Strukow
Realizacja: Tomasz Marzec, Pracownia plastyczna Kontra

W programie wydarzeń towarzyszących wystawie przewidujemy oprowadzania dla publiczności, przygotowane przez pisarzy i polonistów (Mariusz Cieślik, Przemysław Dakowicz, Krzysztof Koehler) oraz spacery historyczno-literackie śladami książki Jarosława Marka Rymkiewicza Wieszanie.

19 WRZEŚNIA (wtorek), godz. 18:00 – WERNISAŻ

WEEKEND OTWARCIA | 22-24 WRZEŚNIA 2023

24 WRZEŚNIA (niedziela), godz. 13:00 – OPROWADZANIE KURATORSKIE MARIUSZA CIEŚLIKA

24 WRZEŚNIA (niedziela), godz. 15:00 – PIERWSZY SPACER ŚLADAMI WIESZANIA; PROWADZENIE DR JERZY ZIEMACKI

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spacer z przewodnikiem po XVIII-wiecznej Warszawie. Będziemy spacerować śladami miejsc i ludzi opisanych w książce Wieszanie Jarosława Marka Rymkiewicza. Książka została napisana – jak pisze autor w przedmowie – „dla miłośników historii ojczystej”. I właśnie miłośnikom historii oraz stolicy szczególnie polecamy to wydarzenie.

Jerzy Ziemacki – doktor filozofii, absolwent dwóch wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje dla Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Publikował reportaże i wywiady m.in. we „Wprost”, „Przekroju”, „National Geographic” i „Rzeczpospolitej”. Fascynuje się architekturą, historią filozofii i dziejami Polski. W mediach społecznościowych współtworzy popularne profile kwartalnika Kronos i Fundacji Evviva L’arte. Jest także autorem strony „Jarosław Marek Rymkiewicz” na Facebooku. Szczęśliwy właściciel trzech kotów. Mieszka na Saskiej Kępie.

Miejsce zbiórki: Rynek Starego Miasta 20, przed Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Czas trwania: 2 godziny

Trasa: Rynek Starego Miasta, Miodowa, Senatorska, Park Krasińskich.

Bilet wstępu na wystawę podczas weekendu otwarcia – 1 zł; spacer bezpłatnie

ZAPRASZAMY!

Wystawa jest częścią I edycji Festiwalu Rymkiewiczowskiego „Dziady, upiory, przodkowie”, który rozpocznie się 2 listopada br. To interdyscyplinarne wydarzenie inspirowane motywami twórczości Jarosława Marka Rymkiewicza, w ramach którego odbędą się liczne debaty, koncerty, przedstawienia, spotkania z pisarzami, warsztaty i przedstawienia teatralne.  

Więcej informacji: www.festiwalrymkiewiczowski.pl

_______________

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem wydarzenia jest fundacja Evviva L’arte, współorganizatorem Instytut Książki. Partnerzy: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Okręg Warszawski ZPAP, Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego, Fundacja PZU, Instytut Literatury.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram