Wystawa „Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu” w Parlamencie Europejskim

grafika: w prawym dolnym rogu zdjęcia więzienne Janusza Krasińskiego

1 lutego br. (środa) o godz. 12:30 w gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli zostanie otwarta wystawa „Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu”. Jest to druga odsłona wystawy, współtworzonej przez Muzeum Literatury i Narodowe Centrum Kultury. Pierwszą można było oglądać do połowy listopada ubiegłego roku w warszawskiej Kordegardzie. Wystawa została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa „Janusz Krasiński – przeciw milczeniu” wedle scenariusza starszej kustosz Marii Doroty Pieńkowskiej jest pierwszą przekrojową i jednocześnie symboliczną prezentacją życia i twórczości wybitnego pisarza, w czasie wojny więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych: Auschwitz, Hersbruck i Dachau, a w powojennej Polsce stalinowskich kazamatów w Warszawie na Mokotowie, w Rawiczu i we Wronkach.

Brukselskiej odsłonie wystawy towarzyszyć będzie pokaz filmu „Cenzurowany życiorys” w reż. pani Joanny Żamojdo wraz z dyskusją z udziałem zaproszonych gości, poświęconą zarówno sylwetce pisarza, jak i tematyce dwóch europejskich totalitaryzmów, których jedną z ofiar był sam Krasiński.

Prezentacja wystawy w Parlamencie Europejskim jest możliwa dzięki zaangażowaniu i staraniom posła, wiceprzewodniczącego Komisji ITRE prof. Zdzisława Krasnodębskiego.