Przejdź do treści

Wystawa „Jan Grodek – rzeźba”

Fotografia barwna. Abstrakcyjna rzeźba w kolorze kości słoniowej umieszczona na szarym tle.

Muzeum Literatury zaprasza na wystawę monograficzną Jan Grodek – rzeźba.

14 marca – 28 kwietnia 2024

Artysta, urodzony w 1939 roku, jest jednym z nestorów polskiej sceny artystycznej, absolwentem i wieloletnim wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W twórczości sięga po medium rzeźby, rysunku, grafiki oraz tkaniny artystycznej. Miękkie, abstrakcyjne formy wywodzi z klasycznej sztuki, fascynacji pięknem natury oraz kształtami ludzkiego ciała i ruchem. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Miasta Łodzi, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Łazienki Królewskie.

Wystawa w Muzeum Literatury prezentuje autorski wybór ponad dwudziestu kameralnych w swej formie rzeźb oraz rysunki, grafiki i tkaninę artystyczną z lat 1969-2016. Jednym z kluczowych obiektów jest rzeźba Sen Albertynki (1975), inspirowana postacią z Operetki Witolda Gombrowicza, która wpisuje wystawę w kontekst literacki. Towarzyszą jej abstrakcyjne kompozycje rzeźbiarskie, m.in. Taniec II i Taniec III (1984), W uniesieniu (1986) i Niesiona wiatrem (2004), a także figuratywne przedstawienia, m.in. Ariadna (1977) i Łódzka Nike (1984). Ekspozycję rzeźb uzupełniają abstrakcyjne prace graficzne i rysunkowe oraz tkanina unikatowa Zakryte słońce z 1969 roku.

Fot. Maciej Bociański

Wystawa będzie eksponowana w siedzibie głównej Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.

Wernisaż odbędzie się 14 marca (czwartek) o godz. 19:00.

W WEEKEND OTWARCIA WYSTAWY (15–17 marca 2024) BILETY ZA ZŁOTÓWKĘ.

ZAPRASZAMY!

Wystawa i katalog wystawy Jan Grodek – rzeźba zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza jest finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

–––

W grafikach i na plakacie wykorzystano rzeźbę Jana Grodka, Niesiona wiatrem , żywica poliamidowa, 2004.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram