„Wyrok życia” | Pokaz filmu z prelekcją

Afisz filmowy w kolorach: czarnym, białym i żółtym. Na pierwszym planie twarz młodej kobiety, włosy blond wystają spod przylegającej chustki wiązanej z tyłu. Twarz poważna, zamyślona, wzrok skierowany ku górze, pod spodem żółty napis „Wyrok życia”; w prawym dolnym rogu scena z kobietą i mężczyzną w objęciach.

26 marca (wtorek) o godz. 18.30 zapraszamy do Muzeum Andrzeja Struga na prelekcję dr. Michała Pieńkowskiego pt. „Wyrok życia” – zapowiedź zmian w polskim kinie oraz pokaz filmu w cyklu Kobiecy świat międzywojnia.

Wyrok życia w reżyserii Juliusza Gardana to jeden z najbardziej wyjątkowych polskich filmów lat 30. XX wieku. Nowością było zastosowanie zabiegów rodem z kina awangardowego, zaś obsadę stanowili artyści teatralni, dla których był to filmowy debiut. W rolach głównych wystąpili m.in. Jadwiga Andrzejewska, Irena Eichlerówna i Dobiesław Damięcki. Tematyka filmu także była wyjątkowa – jeszcze żaden polski film nie podejmował w tak odważny sposób kwestii kobiecych.

O filmie i jego realizacji opowie dr Michał Pieńkowski, główny filmograf z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Wykładowi będzie towarzyszyła prezentacja oraz pokaz filmu Wyrok życia z 1933 roku.

Serdecznie dziękujemy Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu za użyczenie kopii filmu oraz afisza.

Zapraszamy!

Al. Niepodległości 210 m. 10, Warszawa.

Wstęp wolny.