Wykład „Związki Marii Dąbrowskiej z ruchem ludowym”

Fotografia czarno-biała. Młoda kobieta z krótkimi włosami z grzywką, stojąca delikatnie ku prawej z twarzą na wprost. Jest ubrana w białą, rozpięta koszulę i wzorzysty płaszcz.

24 kwietnia (środa) o godz. 18:00 zapraszamy do Muzeum Marii Dąbrowskiej na wykład Związki Marii Dąbrowskiej z ruchem ludowym, wygłoszony przez dr. Mateusza Ratyńskiego.

I nigdy nie będzie w żadnym sensie mocarstwem, póki chłop jej  będzie słaby, ciemny, biedny

Z przedmowy Marii Dąbrowskiej do „Pamiętników chłopów”, 1936

Mateusz Ratyński jest historykiem, doktorem nauk humanistycznych, kierownikiem Działu Naukowo-Badawczego Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz autorem kilku książek z zakresu historii XX wieku. W trakcie wykładu zaprezentuje mało znany aspekt z życia Marii Dąbrowskiej czyli jej zaangażowanie w działalność polityczną w ramach ruchu ludowego w okresie zaborów i I wojny światowej. Szczególną uwagę poświęca jej publicystyce na łamach tygodnika „Zaranie”

Muzeum Marii Dąbrowskiej, ul. Progi 1 m. 13, Warszawa.

Wstęp wolny.