„Wróciłam. Maria Konopnicka” – katalog w rocznicę urodzin pisarki

portret starszej kobiety w okularach. półprofil

Gdyby żyła świętowalibyśmy jej 182 urodziny. 23 maja 1842 r. w Suwałkach przyszła na świat Maria z Wasiłowskich, córka Józefa i Scholastyki z Turskich. Później znana jako Maria Konopnicka. Pisarka, poetka, działaczka społeczna, obrończyni wrzesińskich dzieci i ich rodziców. Skandalistka i „wyrodna matka”. Autorka Roty pretendującej po odzyskaniu przez Polskę w 1918 r. niepodległości do narodowego hymnu, do dzisiaj wzbudza kontrowersje i emocje wśród czytelników i badaczy.

Dodajemy dzisiaj, z pewnym opóźnieniem, kolejny głos w dyskusji o Konopnickiej – katalog wystawy jej poświęconej, Wróciłam. Maria Konopnicka, którą mogliście oglądać Państwo w Muzeum Niepodległości od grudnia 2022 do lutego 2023 r. Zachęcamy do lektury tekstów wybitnych badaczek twórczości i życia Marii Konopnickiej, a także oglądania, bo katalog jest bogato ilustrowany.

Katalog jest dostępny stacjonarnie i na stronie sklepu Muzeum Literaturylink.