Przejdź do treści

Włoscy artyści i biznesmeni w Polsce XVI wieku. Wykład dr Olgi Hajduk

Obraz mężczyzny z wąsem, w czarnej szacie. Po jego prawej stronie gęś z łańcuchem w dziobie. Zwierzę na starym hełmie.

Zapraszamy 11 maja 2023 o godz. 18:00 na wykład dr Olgi Hajduk „Włoscy artyści i biznesmeni w Polsce XVI wieku”.

Włosi szukając w świecie zarobku, sławy i zaszczytów, udawali się̨ do krajów i rozwijających się̨ gospodarczo, gdzie łatwiej było zyskać́ uznanie, a kariery robiło się szybciej. Migracjom sprzyjała powszechna ówcześnie moda na styl włoski, związana z rozkwitem humanizmu. To ona napędzała zapotrzebowanie na włoskich artystów, szczególną rangę przypisując tym, którzy pochodzili  z Florencji – jednego z najważniejszych ośrodków kultury renesansowej. Podczas wykładu przedstawione zostaną sylwetki oraz kariery najciekawszych włoskich artystów-przedsiębiorców aktywnych w XVI-wiecznej Polsce. Szczególny nacisk zostanie położony na ich wzajemne powiązania oraz rozwijającą się wokół nich sieć klientalną.

Olga M. Hajduk – doktor nauk o sztuce, badaczka renesansowej rzeźby nagrobnej w Polsce. Autorka książki “Rzeźba nagrobna na Mazowszu w XVI wieku”. Związana z Centre for the History of Renaissance Knowledge (IFiS PAN). Stypendystka Narodowego Centrum Nauki (program Etiuda), Fundacji Lanckorońskich, rządu włoskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej zainteresowania badawcze ściśle koncentrują się na interdyscyplinarnych studiach nad działalnością włoskich artystów w renesansowej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem rzeźbiarzy i złotników oraz reprezentacji kobiet w Polsce wczesnonowożytnej. Niebawem ukarze się jej książka poświęcona Santi Gucciemu.

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ilustracja: Paris Bordone, Portret królewskiego jubilera Giovanniego Jacopo Caraglio, ok. 1553, Zamek królewski na Wawelu, fot. Domena Publiczna

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram