Władysław Reymont w wydawnictwie Dar Dobryszyc

Fotografia barwna. Trzech młodych mężczyzn, Dwóch z nich siedzi na ławce koło pomnika Władysława Reymonta, trzeci kuca na ziemi.

5 września (czwartek) o godz. 19:00 zapraszamy na spotkanie „Władysław Reymont w wydawnictwie Dar Dobryszyc. Premiera i podsumowanie rowerowej wyprawy szlakiem pisarza”.

W czerwcu przejechaliśmy na rowerach fragment ziemi łódzkiej. Pierwotną inspiracją dla naszej wyprawy był reportaż Władysława Stanisława Reymonta opisujący pielgrzymkę do Jasnej Góry. Mieliśmy zamiar zrekonstruować trasę, którą autor pokonał w 1894 roku. Jednak z czasem okazało się, że bardziej interesujący jest inny szlak – kluczem miejsc związanych z pisarzem. Reymont urodził się, wiele lat mieszkał i pracował na obszarze obecnego województwa łódzkiego. Okolica ta jest tłem nie tylko „Chłopów” i „Ziemi obiecanej”, ale również wielu jego nowel i opowiadań. W ten sposób w 130. rocznicę pielgrzymki oraz w stulecie przyznania literackiego Nobla, Reymont stał się naszą muzą.

Kuba Maria Mazurkiewicz
Janek Owczarek
Piotr Puldzian Płucienniczak

Zapraszamy na premierę dwóch publikacji wydanych przez wydawnictwo Dar Dobryszyc, powstałych jako podsumowanie wyprawy: nowej krytycznej edycji „Pielgrzymki do Jasnej Góry” opracowanej przez Piotra Puldziana Płucienniczaka oraz przewodnika „Do źródła. Wskroś ziemi łódzkiej do granic Jury” zbierającej przemyślenia wszystkich uczestników wycieczki. Podczas spotkania publikacje będzie można zakupić w promocyjnej cenie.

Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20.

Wstęp wolny.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Zjawa. Niesamowity Reymont” eksponowanej w Muzeum Literatury do 29 września 2024 r.