Wilhelm Sasnal w Muzeum Broniewskiego

Zdjęcie mężczyzny w średnim wieku, czarne włosy, broda, patrzy wprost w obiektyw

Zapraszamy serdecznie do Muzeum Broniewskiego na spotkanie z Wilhelmem Sasnalem podczas tegorocznej Nocy Muzeów. 14 maja (sobota) od godziny 19:00 rozpoczynamy program: „Broniewski – Sasnal. Abstrakcja jako metoda. Pokaz obrazu Wilhelma Sasnala i spotkanie z artystą”

Program:
19:00 – 23:30 – unikalny pokaz obrazu Wilhelma Sasnala „Broniewski” z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej we wnętrzach willi Władysława Broniewskiego na warszawskim Mokotowie;
20:00 – spotkanie z Wilhelmem Sasnalem w Ogrodzie willi Broniewskiego. Prowadzenie: Agnieszka Rosner.

Muzeum Władysława Broniewskiego
ul. Jarosława Dąbrowskiego 51 w Warszawie
Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona.

Artysta sportretował poetę Władysława Broniewskiego (na podstawie zdjęcia Jana Styczyńskiego), twórcę liryki rewolucyjnej i utworów propagandowych, który odmówił jednak napisania nowego hymnu narodowego w czasach PRL. Wilhelm Sasnal, jeden z najbardziej cenionych twórców współczesnych, podejmuje tu temat polskiej historii i tożsamości narodowej, polityki i pamięci zbiorowej oraz kwestię zaangażowania artysty w politykę.

Obraz, prezentowany pierwotnie w Steadelijk Museum w Amsterdamie oraz w Galerii Raster w ramach projektu „Broniewski” (obecnie w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), nie był nigdy dotąd eksponowany we wnętrzach domu poety na Warszawskim Mokotowie. W Noc Muzeów „Broniewski” na moment wróci więc „do siebie”. My tymczasem, wraz z Wilhelmem Sasnalem i gośćmi Muzeum zapytamy o to, kiedy i gdzie artysta jest u siebie. I, czy przypadkiem to nie abstrakcja pozostaje jedną możliwą przestrzenią, w której udaje mu się bezpiecznie zadomowić.

Fot. Marek Gardulski