Wielkie świętowanie na Starówce! 19 lipca ruszy druga edycja hucznych obchodów Urodzin Starówki

Na trzy dni warszawskie Stare Miasto zmieni się w kulturalne centrum stolicy. Z okazji 71. Urodzin Starówki 40 instytucji przygotowało blisko sto wydarzeń, w tym m.in. koncert kultowego zespołu Molesta Ewenement, występ Aga Zaryan Quintet na 30. Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce, potańcówkę na Rynku Starego Miasta czy wielokulturowe śniadanie przy Wspólnym Stole. Na warszawianki i warszawiaków czekają także liczne spacery, warsztaty, oprowadzania, a nawet zwiedzanie pracowni artystycznych. Wspólne świętowanie potrwa od 19 do 21 lipca.

Pretekstem do zorganizowania hucznych ubiegłorocznych obchodów była okrągła rocznica odbudowy Rynku Starego Miasta, który wraz z częścią staromiejskich ulic oddano do użytku dokładnie 22 lipca 1953 roku. Sukces 70. Urodzin Starówki spowodował, że wydarzenie ma szansę na stałe wpisać się w kalendarz dużych warszawskich imprez.

W tym roku obchody odbędą się w dniach 19–21 lipca. Na trzy dni zaplanowano blisko sto wydarzeń: koncerty, spacery, warsztaty artystyczne, oprowadzania, gry miejskie, spotkania, wystawy, potańcówki czy śniadanie wielokulturowe. W programie znajdą się m.in. koncert kultowego zespołu Molesta Ewenement, obchody 50. rocznicy zawieszenia zegara zamkowego na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego czy występ Aga Zaryan Quintet na 30. Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce.

Z okazji tego święta przygotowaliśmy specjalne atrakcje:

• 20 lipca o godzinie 17:00 i 21 lipca o godzinie 12:00 – spektakl „Muzyczne podróże Pchły Szachrajki”, czyli interaktywne przedstawienie dla dzieci w wieku 4-10 lat. Na to wydarzenie nie prowadzimy zapisów, ani nie wydajemy wejściówek. Decyduje kolejność przyjścia.
  • 20 lipca o godzinie 17:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Do Potomnego. W 80. rocznicę Powstania Warszawskiego”
  • 21 lipca o godzinie 12:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zjawa. Niesamowity Reymont”
  • 21 lipca o godzinie 14:00 – oprowadzanie kuratorskie w języku angielskim po wystawie „Do Potomnego. W 80. rocznicę Powstania Warszawskiego”

Bilety na oprowadzanie kuratorskie kosztują 1 zł, a wejście na wystawy pozostają w regularnej cenie.

Aby zachęcić uczestników do zapoznania się z bogatą ofertą kulturalną staromiejskich instytucji dla uczestników 71. Urodzin, organizatorzy przygotują mapki, które pomogą w zbieraniu pieczątek. Na pierwsze 500 osób, które zwiedzą co najmniej 15 z biorących udział w wydarzeniu instytucji, będzie czekać upominek.

71. Urodziny Starówki odbędą się 19, 20 i 21 lipca na warszawskim Starym Mieście i w bliskich okolicach. Większość atrakcji jest bezpłatna. Na niektóre z wydarzeń obowiązuje rejestracja.

Program, interaktywna mapa staromiejskich instytucji i szczegółowe informacje o rejestracji znajdują się na stronie www.grupastarowka.pl.

Zapraszamy!