Przejdź do treści

Wernisaż wystawy “August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Od 30 kwietnia zakopiańska publiczność po raz pierwszy po ponad stu latach ma okazję podziwiać dzieła wybitnego rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego (1893-1970).

Wystawa „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” to wielowątkowa opowieść prezentująca zarówno twórczość, jak i barwne życie artysty. Narracja ekspozycji poprowadzona została nie tylko za pomocą dzieł sztuki, ale też bogatej archiwalnej spuścizny twórcy ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, zawierającej jego amatorskie filmy, fotografie, korespondencję i szkicowniki. Ekspozycji towarzyszy pokaz dzieł wybitnych twórców , przyjaciół rzeźbiarza z okresu zakopiańskiego m. in. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Rafała Malczewskiego, Leona Chwistka i Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej.

Wystawę w imieniu dyrektora Muzeum Tatrzańskiego otworzyła Anna Jarząbek zastępca dyrektora ds. rozwoju i inwestycji Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

O kulisach powstania wystawy opowiedziały dr Beata Michalec – Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, dr hab. Agnieszka Lajus – Dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie oraz  w imieniu Burmistrza Miasta Zakopane Joanna Staszak – naczelnik Wydziału Kultury i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Zakopane. W  koncepcję ekspozycji, zakopiański okres twórczości oraz tatrzańskie fascynacje Augusta Zamoyskiego zebranych gości wprowadziła dr Anna Lipa – jedna z kuratorek wystawy, kustosz dyplomowana Muzeum Literatury.

Kuratorki wystawy:

dr Anna Lipa – Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Helena Pitoń – Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Wystawę można oglądać do 28 września 2025 r. w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10.

Zakopiańska edycja wystawy “August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” jest współorganizowana przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach PROJEKTU ZAMOYSKI 2017-2021.

Fot. Grażyna Ryfka, Anna Lipa

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram