Weekend otwarcia wystawy „Zobaczyć gwiazdy. Pejzaże Boskiej Komedii”

grafika: wielokolorowe tło, abstrakcyjne figury oraz napis: zobaczyć gwiazdy. Pejzaże Boskiej Komediii

18, 19, 20 marca 2022 r. zapraszamy Państwa na weekend otwarcia wystawy Zobaczyć gwiazdy. Pejzaże „Boskiej Komedii”. Wstęp na wystawę podczas weekendu otwarcia będzie wolny, przygotowaliśmy także oprowadzania kuratorskie. Zapraszamy do Muzeum Literatury.

„Boska Komedia” nie przestaje fascynować. Najświeższym tego przykładem jest tłumaczenie poematu autorstwa Jarosława Mikołajewskiego. Z warstwy językowej nowego przekładu wyłonił się niezwykle malowniczy i sugestywny krajobraz dantejskiej wędrówki, który skłonił kuratorkę wystawy Annę Lebensztejn do postawienia pytania, jak owe pejzaże przekładane są na język sztuk wizualnych.

Narracja wystawy prowadzi przez dantejskie wyobrażenie zaświatów, meandrując pomiędzy poznaniem zmysłowym a literacko-intelektualnym doświadczeniem. Przewodnikiem są barwne litografie włoskiego grafika Quinta Martiniego zestawione z fragmentami niemego filmu „Inferno” – jednej z pierwszych produkcji, która przełożyła dzieło Dantego na język kinematografii.

Dopełnieniem pejzażu Dantego są prace współczesnych polskich twórców: Justyny Mędrali, Mateusza Sadowskiego, Henryka Wańka oraz Kojiego Kamojiego.

Weekend otwarcia (18-20 marca):
• piątek: 11:00-16:00
• sobota, niedziela: 11:00-18:00

W tych dniach wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Zapraszamy także na oprowadzania kuratorskie:
• 18 marca (piątek) godz. 13:00
• 19 marca (sobota) godz. 13:00
• 20 marca (niedziela) godz. 13:00
O wystawie opowie Anna Lebensztejn, kuratorka ekspozycji.

Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie.

Partnerem wystawy jest Włoski Instytut Kultury w Warszawie