Muzealni detektywi
Zajęcia warsztatowe przeznaczone dla starszych uczniów szkół podstawowych.
Warsztat na temat życia i twórczości Adama Mickiewicza oraz kontekstu epoki romantyzmu w dynamicznej, aktywizującej formule, kształtuje zdolność pracy w zespołach, koncentrację, tworzenie spójnych wypowiedzi ustnych. Rozbudza także wyobraźnię i ciekawość intelektualną. Uczestnicy sami odnajdują fragmenty wystawy i eksponaty, które pozwolą im zrekonstruować życiorys Adama Mickiewicza. Wyposażeni w pomocne informacje i wskazówki ruszają w teren (stała ekspozycja mickiewiczowska). Każda grupa zdobywa „dowody” – dokumentację wybranych wydarzeń z życia poety. Następnie, pod kierunkiem osoby prowadzącej zajęcia, młodzież gromadzi komplet danych, które składają się na opowieść o Adamie Mickiewiczu. Podsumowanie i finał stanowią prezentacje uczestników zajęć.
Zajęcia dla klas VII–VIII szkoły podstawowej.
Dla grupy do 30 osób.
Scenariusz i realizacja: Maria Śledzianowska
Przyjaciele
Zajęcia odbywają się na salach ekspozycji stałej poświęconej Adamowi Mickiewiczowi. Proponujemy uczniom tekst bajki Adama Mickiewicza Przyjaciele. Po krótkim wstępie, rozdaniu tekstów i wyznaczeniu ról, wszyscy uczniowie razem z nauczycielami biorą udział w próbie czytanej, podczas której poznajemy tekst, improwizujemy scenki i uczymy się wygłaszać role. W drugiej części warsztatów „wystawiamy na scenie” bajkę Mickiewicza. Uczniowie tworzą „żywą” scenografię i biorą udział w próbie generalnej, a następnie w premierowym przedstawieniu. Warsztat ma charakter „zabawy” w teatr i nie wymaga przygotowań w szkole. W spektaklu biorą udział wszystkie dzieci z nauczycielami i prowadzącym zajęcia. Ostatnie 20 minut spotkania przeznaczone jest na opowieść o przyjaźniach Adama Mickiewicza i spacerze po ekspozycji ze wskazaniem na ciekawe eksponaty.
Warsztat teatralny dla klas I–V szkół podstawowych.
Scenariusz i realizacja: Piotr Prasuła
WARSZTATY PROWADZONE NIEZALEŻNIE OD EKSPOZYCJI, ZWIĄZANEZ CHARAKTEREM ZBIORÓW MUZEUM LITERATURY im. ADAMA MICKIEWICZA
Od deski do deski
Uczestnicy poznają podstawy historii książki, różne rodzaje i formy książek, podstawowe pojęcia związane z ich budową i redakcją. Dowiadują się jakie znaczenie ma układ graficzny strony, jakie jest miejsce ilustracji i tekstu i czym jest książka artystyczna (unikatowa). Tworzą zespoły redakcyjne i przygotowują własne projekty wydawnicze. Prace zakończone są prezentacją gotowych projektów. Zajęcia modyfikujemy w zależności od wieku uczestników. Warsztat dla uczniów od IV klasy szkół podstawowych.
Limit uczestników: 25 osób
Pudełko zwane wyobraźnią
Zajęcia rozwijające wyobraźnię, wrażliwość, wzbogacające słownictwo i przygotowujące do interpretacji tekstu poetyckiego. Oprócz zabaw słownych opartych na skojarzeniach proponujemy tworzenie metafor, odkrywanie środków poetyckich i próbę wspólnej interpretacji wiersza Zbigniewa Herberta.
W pracy z uczestnikami kładziemy nacisk na pogłębioną interpretację wiersza Zbigniewa Herberta.
Warsztat dla uczniów od IV klasy szkół podstawowych i liceum.
Limit uczestników: 25 osób