Przejdź do treści

Warsztaty jasnopisania

Jak upraszczać trudne teksty? Co sprawia odbiorcom trudność i czym to zastąpić? Czym jest standard prostego języka? Na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatów
z jasnopisania!

Prosty język to styl komunikacyjny, dzięki któremu możemy tworzyć treści zrozumiałe po pierwszym przeczytaniu. W Jasnopisie styl ten nazywany jest jasnopisaniem.

19 lutego o godzinie 13:00 zapraszamy na warsztaty jasnopisania prowadzone przez prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego, dr Ewę Kozioł-Chrzanowską oraz dr Annę Niepytalską-Osiecką.

O prowadzących:

prof. dr hab. Włodzimierz Gruszczyński
Językoznawca, absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Przez wiele lat pełnił obowiązki lektora języka polskiego za granicą – w Bukareszcie, w Uppsali i w Sztokholmie. W latach 2004–2022 kierował Pracownią Historii Języka Polskiego XVII i XVIII wieku w Instytucie Języka Polskiego PAN, której głównym zadaniem jest opracowanie Elektronicznego słownika języka polskiego XVII i XVIII wieku. Pomysłodawca i współtwórca aplikacji Jasnopis.

dr Ewa Kozioł-Chrzanowska
Pracuje w Instytucie Języka Polskiego PAN, jest leksykografką (autorką haseł w „Wielkim słowniku języka polskiego PAN” i „Słowniku błędów językowych”), rzeczoznawczynią Ministerstwa Edukacji Narodowej do spraw podręczników. Prowadzi szkolenia z jasnej polszczyzny, doradza firmom i instytucjom, które chcą uprościć swoją komunikację.

dr Anna Niepytalska-Osiecka
Pracuje w Instytucie Języka Polskiego PAN, współtworzy „Wielki słownika języka polskiego PAN”. Zajmuje się badaniami współczesnej polszczyzny, prowadzi szkolenia z prostego języka oraz upraszcza i redaguje teksty dla firm i instytucji sektora publicznego.

Organizatorzy: Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego Oddział Warszawski, Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Literatury, Jasnopis

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram