Przejdź do treści

Von und zu… Jadwigi Witkiewiczowej życie obok Witkacego

Obraz, pastel. Popiersie siedzącej kobiety w krótkiej fryzurze, przedstawionej na tle egzotycznego krajobrazu.

24 stycznia (środa) o godz. 18:00 zapraszamy do Muzeum Marii Dąbrowskiej na wykład Von und zu… Jadwigi Witkiewiczowej życie obok Witkacego.

O skomplikowanym związku Stanisława i Jadwigi opowie Krzysztof Dubiński.

Stanisław Ignacy Witkiewicz i Jadwiga Unrug pobrali się w kwietniu 1923 r. w Zakopanem. Oboje byli już ludźmi dojrzałymi, Witkacy dobiegał czterdziestki, trzydziestoletnią Jadwigę uważano już za starą pannę. Wysoka i smukła, z burzą rudych włosów, wykształcona, co prawda bez posagu, za to z doskonałymi koligacjami rodzinnymi. Jej matka z domu Kossak była córką Juliusza Kossaka i siostrą Wojciecha, ojciec pochodził ze starego, arystokratycznego, niemieckiego rodu von Unrug.

„Ja jestem z domu von und zu, co bardzo imponuje mu” – to cytat z Szewców i wypowiedź jednej z bohaterek. Sama Jadwiga o swoich arystokratycznych koneksjach wspominała rzadko i niechętnie.  Małżeństwo trwało do końca życia Witkacego, chociaż w ostatniej podróży towarzyszyła mu inna kobieta. W czasie wojny Jadwidze udało się ocalić większość rękopisów męża, w PRL troskliwie opiekowała się jego spuścizną walcząc o wydawanie jego utworów z nieprzychylnymi władzami.

Krzysztof Dubiński – pisarz i dziennikarz, witkacolog, autor książki o Stanisławie Ignacym, Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach, nad którą pracował ponad cztery lata.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Muzeum, Warszawa, ul. Progi 1 m. 13.

Wstęp wolny.

Grafika: portret Jadwigi Witkiewiczowej (fragment), S.I. Witkiewicz, 1925, domena publiczna.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram