Urodziny Norwida w Rzymie. Relacja

Grafika: podpis odręczny Cypriana Norwida na żółtym tle
24 września 2021 roku Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie, przeprowadziło w rzymskim Palazzo Blumenstihl cykl spotkań zatytułowany „Urodziny Norwida”.
  • Wśród wydarzeń, które odbyły się w siedzibie IP znalazły się:
  • – inauguracja wystawy norwidowskiej przygotowanej przez Muzeum Literatury
  • – prezentacja norwidowskiej kolekcji w zbiorach ML
  • – prelekcja o wpływie Cypriana Kamila Norwida na twórczość Karola Wojtyły
  • – relacja z prac nad projektem „rzymskie ścieżki polskich romantyków”
  • – prezentacja nowego wyboru pism Norwida po włosku, w przekładzie Silvana De Fanti
  • – czytania tłumaczeń przez włoskiego poetę Renata Gabriele
  • – recital chopinowski pianisty Michele Sganga

Podczas publicznego spaceru szlakiem norwidowskim odbył się ponadto pokaz rękopisów Poety w rzymskim klasztorze oo. Zmartwychwstańców i wizyta w kaplicy Mater Admirabilis, która zainspirowała Norwida do napisania „Legendy”.

„Urodziny Norwida” zostały opracowane merytorycznie przez Dział Naukowo-Oświatowy Muzeum Literatury (Jan Barański, Jarosław Mikołajewski, Piotr Prasuła, Maria Śledzianowska).

Poeta Renato Gabriele czyta „Fortepian Szopena” w obecności Silvana De Fanti (tłumacz Norwida) i Jarosława Mikołajewskiego (Muzeum Literatury)

Organizatorem był Instytut Polski w Rzymie, któremu Muzeum Literatury składa gorące podziękowania.

Muzeum składa również podziękowania oo. Zmartwychwstańcom za udostępnienie zbiorów i gościnność.

Relacje z wydarzeń przeprowadziły m.in. Gazeta Wyborcza, TVP, Radio Nowy Świat, Tok FM.