Niezmiernie miło jest nas Państwa poinformować, że w Wydawnictwo i Księgarnia Austeria ukazała się najnowsza książka eseistyczna Jarosława Klejnockiego, dyrektora naszego Muzeum.
„Ulica Słodkich Migdałów i inne opowieści” mówi o podróżach na kemping i podróżowaniu w głąb historii, przemieszczaniu się po Europie i przemieszaniu się po zakamarkach własnej pamięci.
Kino „Czajka” na rogu Czerniakowskiej i Chełmskiej, okolice jeziora Attersee, gdzie Gustav Mahler pracował nad swoją 3 Symfonią, tajemniczy zamek Hohenwerfen… to tylko kilka z tropów, jakimi można podążać, czytając tę książkę.
M., mój stambulski znajomy, tłumaczy: Tadli Badem, a badem ma w tureckim właśnie dwa znaczenia – albo migdał, albo ogórek. Ja wiem, tobie bardziej pasowałaby ta pierwsza nazwa, jest bardziej poetycka, ale to raczej ta druga. Sąsiedzka okolica nosi bowiem przydomek Bostan, a to nic innego jak „ogród warzywny”. Musisz wiedzieć, że w dawnych czasach stambulskie ogórki uchodziły za najlepsze w całym kraju – śmieje się na koniec wywodu.
Kiwam głową. To tu, na Tadli Badem, pod numerem dziesiątym, 26 listopada 1855 roku umarł Adam Mickiewicz.