13 czerwca 2022 roku w PEN Clubie odbyło się spotkanie in memoriam Konstantego A. Jeleńskiego w stulecie jego urodzin i 35. rocznicę śmierci – „Twarze Kota Jeleńskiego”.
Wieczór prowadził Henryk Woźniakowski, wiceprezes PEN Clubu. O Konstantym Jeleńskim opowiadali zaproszeni goście. Piotr Kłoczowski przedstawił za pomocą mało znanych fotografii swoistą konstelację biograficzną Jeleńskiego w relacji do poświęconemu mu „Blok-Notesu” (nr 17) wydanego na początku bieżącego roku przez Muzeum Literatury. „Blok-Notes” prezentował Andrzej St. Kowalczyk. O relacjach Jeleńskiego z intelektualnym środowiskiem Kongresu Wolności Kultury mówił redaktor emigracyjnego „Aneksu” i wieloletni prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar. O eseistyce autora Zbiegów okoliczności opowiadał Marek Zagańczyk. Tematy biografii Kota Jeleńskiego przedstawiła jego biografka Anna Arno.
Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską był współorganizatorem tego wieczoru. Konstanty A. Jeleński to jeden z najważniejszych mistrzów i przyjaciół Instytutu. Wiele projektów badawczych Instytutu dotyczy miejsca i roli Konstantego Jeleńskiego w powojennej kulturze polskiej i europejskiej. Kurator Instytutu Piotr Kłoczowski opracował tom esejów Kota Chwile oderwane (2007, 2. wyd. popr. 2010). W 2020 roku staraniem Instytutu ukazało się 2. wydanie (zmienione) eseju Konstantego A. Jeleńskiego „Kultura”: Polska na wygnaniu.
Zapis wieczoru można obejrzeć tutaj