Stefan Osiecki (1902-1977). Taternik, architekt, filmowiec

Muzeum Andrzeja Struga zaprasza we wtorek 23 maja, o godz. 18.30 na wykład z prezentacją multimedialną dr Mateusza Ratyńskiego pt. Stefan Osiecki (1902-1977). Taternik, architekt, filmowiec.

Wykład przedstawi życie i działalność Stefana Osieckiego, kuzyna Nelly Grzędzińskiej-Strugowej, świadka na jej ślubie z Andrzejem Strugiem w 1929 r.

Inżynier-architekt, absolwent Politechniki Warszawskiej Stefan Osiecki był synem prominentnego polityka i ministra Stanisława Osieckiego. W okresie dwudziestolecia międzywojennego dał się poznać jako wszechstronny artysta. Współcześnie jest znany z przygotowania plakatu na Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie w Krynicy (1930), udziału w latach 1933‒1934 i 1936‒1937 w pierwszych w historii polskich wyprawach w Andy (i nakręcenia tam cenionego na całym świecie filmu dokumentalnego), czy współautorstwa polskiego pawilonu Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 r.

Podczas II wojny światowej Osiecki był żołnierzem Wojska Polskiego, w Londynie jako pracownik i kierownik Biura Filmowego Ministerstwa Informacji i Dokumentacji przygotował liczne dokumenty poświęcone m.in. udziału Polskich Sił Zbrojnych w zmaganiach wojennych oraz eksterminacyjnej polityce okupanta.

Po wojnie mieszkał w Londynie, pracował jako dyrektor techniczny wytwórni filmowej „Concanen Productions Ltd.”, następnie był architektem. Z kuzynką Nelly utrzymywał kontakt korespondencyjny; kilka listów zachowało się w jej archiwum.

Zapraszamy!

aleja Niepodległości 210 m. 10

wstęp wolny.

Fot. Stefan Osiecki, uczestnik wyprawy w Andy na pokładzie m/s „Kościuszko” w 1937r., NAC