Spotkanie z Martą Nowicką, autorką książki „Słowacki. Wychodzenie z szafy”.

grafika: fotografia przedstawiająca Martę Justynę Nowicką, po prawej okładka książki "Słowacki wychodzenie z szafy"

Zapraszamy na spotkanie z dr Martą Justyną Nowicką, autorką książki „Słowacki. Wychodzenie z szafy” (wydawnictwo Krytyka Polityczna). Biografię Słowackiego, odczytywaną dotąd głównie przy pomocy konwencjonalnego historycyzmu albo psychoanalitycznych interpretacji, Nowicka rozpatruje przy użyciu dyskursu mniejszościowego. „Słowacki. Wychodzenie z szafy” to subiektywny, ale i szczegółowy przegląd listów poety, które pozwalają lepiej zrozumieć jego odmienność i wyjątkowość na tle innych polskich twórców romantycznych.

15 września (czwartek), godz. 19:00

Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20, Warszawa

Marta Justyna Nowicka – doktorka, literaturoznawczyni, pasjonatka języków, która bada szeroko rozumiane sposoby komunikacji na przestrzeni wieków (od tanga, przez romantyczne listy aż po SMS-y). Brała udział w takich inicjatywach jak: „Studia na Horyzoncie”, „Lekcje bez klucza”, „Trójmiejska Kawiarnia Naukowa” czy „Doktowykłady”. Jest autorką kilkunastu artykułów naukowych, publikowała m.in. w „Gdańskich Zeszytach Kulturoznawczych” i czasopiśmie „Jednak Książki” oraz w magazynie internetowym „Dwutygodnik”. Współtwórczyni projektów „Rebelatorium” i „Romantykon”. Lubi słowa, słowotwórstwo, uczyć się słów, rozmawiać o słowach, uczyć słów innych.

Spotkanie towarzyszy wystawie „Słowacki w Libanie”.