Strona główna » Aktualności » Spotkanie z Mariuszem Szczygłem w ogrodzie Muzeum Broniewskiego

Spotkanie z Mariuszem Szczygłem w ogrodzie Muzeum Broniewskiego

fotografia mężczyzny w średnim wieku, w okularach, w tle zieleń drzew, portretowany patrzy w obiektyw
14 lipca (czwartek) o godz. 19:00 zapraszamy do ogrodu Muzeum Broniewskiego na inaugurację literackiej części programu „Ogród przez lato”. Gościem wieczoru będzie Mariusz Szczygieł, a to oznacza, że wspólnie otworzymy drzwi do reporterskiej kuchni. Spotkanie poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.

W książce „Fakty muszą zatańczyć” autor pokazuje, że kocha cytaty i potrafi zachwycić się cudzym tekstem. Skutecznie podsyca apetyt na czytelnicze spotkania z Krzysztofem Kąkolewskim, Hanną Krall, Małgorzatą Szejnert.
Wśród autorów, o których pisze, pojawiają się: Charlie LeDuff, Swietłana Aleksijewicz, Jolanta Brach-Czaina, Martin Caparos.

Szczygieł zwraca uwagę na rytm tekstu, pokazuje, co sprawia, że książka oddycha. Wyjaśnia, na czym polega wyższość czasowników nad przymiotnikami. Wspomina siebie jako debiutanta, przywołuje moment, kiedy zrozumiał, jaką moc mają słowa.W najbliższy czwartek porozmawiamy m.in. o szczegółach, które są rusztowaniem dla pamięci i kontrolowanej nonszalancji w reportażu. Zdobywca Nike 25-lecia opowie też o tym, jak nie dobijać puenty deską. Tym samym na plan pierwszy wysunie się zaufanie do czytelnika.

Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz-Nasternak – dziennikarka, twórczyni kanału „Rozmawiam, bo lubię”. Współautorka książki „Lizbona. Miasto, które przytula”, felietonistka „Magazynu Filmowego”.

Ogród Muzeum Broniewskiego
ul. Jarosława Dąbrowskiego 51, Warszawa

Wstęp wolny. Spotkanie będzie transmitowane.


Mariusz Szczygieł – reporter, felietonista, pisarz non-fiction. Jego książki wyszły w 21 krajach. Laureat Europejskiej Nagrody Książkowej 2009 za „Gottland”, która zdobyła także Nike Czytelników. Laureat podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2019 za „Nie ma” (w wyborze jury i czytelników). Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Współzałożyciel księgarnio-kawiarni Wrzenie świata oraz wydawnictwa Dowody na Istnienie. Czechofil. Mieszka w Warszawie, ale jak mówi – jego dusza mieszka w Pradze. Autor bestsellerowego „Osobistego przewodnika po Pradze”.

Fot. Damian Maliszewski