Spotkanie z Lidią Sadkowską-Mokkas w Muzeum Marii Dąbrowskiej

Plakat z napisem na środku "Słowa w ogniu". Pod nim, na starym biurku, maszyna do pisania z kartką "Literaci w Warszawie 1939-1945". W tle plakatu zdjęcie ruin zbombardowanego miasta. W górnej części plakatu nazwisko Lidia Sadkowska-Mokkas.

Muzeum Marii Dąbrowskiej zaprasza w czwartek, 24 października 2024 r. o godz. 18.00 na spotkanie z Lidią Sadkowską-Mokkas, autorką książki Słowa w ogniu. Literaci w Warszawie 1939-1944. Spotkanie poprowadzi Ewa Manowiecka.

Sierpień 1939 roku był słoneczny i upalny. Maria Dąbrowska, namówiona przez przyjaciół, postanawia spędzić końcówkę wakacji w Ciechocinku – modnym wówczas kurorcie. Stamtąd udaje się na wycieczkę do Radziejowa – w strony rodzinne swojej matki, aby sprawdzić, czy z wieży tamtejszego Ratusza widać jeszcze jezioro Gopło. Pod koniec sierpnia jest z powrotem w Warszawie. Razem z domownikami oblepia okna paskami papieru. „Wojna wisi już nie na włosku, a na pajęczynie” – notuje w Dzienniku.

Lidia Sadkowska- Mokkas jest absolwentką filologii polskiej i dziennikarstwa, varsavianistką, autorką szkiców literackich oraz biografii: Przystanek Warszawa, Subiektywny przewodnik literacki, Warszawa Skamandrytów, Konwicki. Cudzoziemiec tranzytowy, Dygat Pan.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Muzeum, Warszawa, ul. Progi 1 m.13

Wstęp wolny.